Internetowy serwis informacyjny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie 2018-04-21
 
 
      Menu Główne
      Aktualności
      Akcja zima
      Terminy wypłat świadczeń
      Świadczenia
      Druki
      Wymagane dokumenty
      Projekt EFS "Tęcza"
      Europejski Fundusz Społeczny
      Karta Dużej Rodziny
      Działania na rzecz Seniorów
      Prawo
      Telefony zaufania
      Ważne adresy
      Polecane strony
      Przemoc
      Przetargi
      Nabory na stanowiska
      Biuletyn Informacji Publicznej
      Kontakt
Kwiecień 2018
  Aktualności

Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

2018-04-18

Przekazujemy państwu informację o działającym w ramach Narodowego Programu Zdrowia od grudnia 2017 roku "Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego"

Na linii psychologowie Fundacji Itaka udzielają wsparcia w kryzysie i kierują do odpowiednich placówek mogących udzielić dalszej pomocy. W Centrum istnieje także możliwość konsultacji telefonicznej pod numerem 800 70 2222 lub mailowej z psychiatrą, pracownikiem socjalnym i prawnikiem.
Linia telefoniczna jest bezpłatna. www.liniawsparcia.pl

Dołączone pliki:

1) Broszura
2) UlotkaSpotkanie Wielkanocne Klubu Seniora Złotej Jesieni w Turwi

2018-04-12

W niedzielę, 8 kwietnia 2018 r., w sali sportowej Szkoły Filialnej w Turwi odbyło się Spotkanie Wielkanocne Klubu Seniora Złotej Jesieni, któremu przewodniczy Pani Janina Wesołek. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Klubu oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Kościan Pan Andrzej Przybyła, Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie Pani Bożena Lewińska, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Czempiniu Pani Zdzisława Lehmann, Proboszcz Parafii Wyskoć ks. Krzysztof Pustkowiak, Pracownik Socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie Pani Kamila Kuczyńska, przyjaciel Klubu Pan Henryk Dobraś. Spotkanie miało bardzo uroczysty charakter. Po ciepłych słowach powitania przez przewodniczącą klubu, Ksiądz Proboszcz odmówił modlitwę oraz pobłogosławił znajdujące się na stołach potrawy. Podzielono się tradycyjnym "jajkiem" i przystąpiono do konsumpcji świątecznych potraw. Ważną częścią spotkania było świętowanie jubileuszu 65-lecia związku małżeńskiego Państwa Krystyny i Stanisława Szlecht. Życzenia i kwiaty na ręce Jubilatów składali członkowie Klubu oraz zaproszeni goście. Imieninowe życzenia złożono również kwietniowym Solenizantkom: Pani Irenie oraz Pani Donacie. Jak zawsze spotkaniu towarzyszyła miła atmosfera, wspólne rozmowy, a nawet śpiewy przy akordeonowym akompaniamencie.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Kolorowe koguty z materiału

2018-03-28

Warsztaty twórcze wpisały się na stałe w program zajęć racockich Seniorów. Członkinie Klubu "Złota Jesień" spotykają się co poniedziałek na zajęciach artystycznych. Tematem ostatnich przedświątecznych, które odbyły się w poniedziałek 26 marca br., był kogut z materiału. Z kolorowych tkanin, przy użyciu szablonów, powstały kolorowe koguty. Warsztaty odbywają są w ramach programu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie pn. "Jesień życia - radość bycia". Po świętach zaplanowano cykl zajęć obejmujący ozdabianie przedmiotów użytkowych techniką decoupage.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Życzenia świąteczne

2018-03-28

Pogodnych Świąt Wielkiej Nocy, smacznego jajka, radości, zdrowia i wiosennej atmosfery. Niech wszelka harmonia i wesoły nastrój trwa cały czas i przynosi szczęście, pomyślność i pogodę ducha.
życzą Dyrektor wraz z Pracownikami Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie Bożena Lewińska

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Warsztaty "Profilaktyka zagrożeń"

2018-03-27

W dniach 3 i 4 marca br. w ramach projektu "Tęcza" realizowane były warsztaty "Profilaktyka zagrożeń" dla dzieci i młodzieży. W zajęciach mających na celu podniesienie poziomu zdolności dostrzegania zagrożeń społecznych uczestniczyło 12 dzieci. Tematyka obejmowała m.in. zagrożenia związane z Internetem oraz grami komputerowymi, zawieranie znajomości z nieznajomymi, sposoby skutecznego odmawiania i prezentowania postawy asertywnej oraz zagadnienia związane z poszukiwaniem pomocy. Warsztaty odbywały się w Ośrodku Kształcenia przy ul. Dworcowej 2. Projekt "Tęcza" jest realizowany w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Wielkanocne kury

2018-03-27

W poniedziałek 19 marca br. członkinie Klubu Seniora "Złota Jesień" w Racocie spotkały się na kolejnych warsztatach twórczych aby razem przygotować ozdoby świąteczne. Podczas zajęć tworzone były wielkanocne kury z materiału. Kolejny raz bardzo przydatna okazała się maszyna do szycia oraz umiejętność jej bsługi. Warsztaty kreatywne dla Seniorów realizowane są w ramach programu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie pn. "Jesień życia - radość bycia".

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Warsztaty decoupage w Klubie Seniora w Choryni

2018-03-27

W Klubie Seniora "Złoty Kłos" w Choryni w dniu 22 marca 2018 r. odbyły się kolejne warsztaty zdobienia metodą decoupage. Warsztaty zorganizowane zostały przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie w ramach programu "Jesień życia - radość bycia". Uczestniczki zdobiły styropianowe jaja oraz szklane wazony metodą serwetkową, dzięki której w sposób łatwy i przyjemny przedmioty zyskały nowy charakter i stały się niepowtarzalną dekoracją.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
40 lat minęło jak jeden dzień

2018-03-27

Nieprzerwanie od 1978 r. w Racocie działa Klub Seniora Złota Jesień. To jeden z najstarszych i najprężniejszych klubów w gminie Kościan. W czwartek 15.03.2018 r. seniorzy z Racotu świętowali 40-lecie działalności. Spotkanie odbyło się w restauracji ,,Pod Bażantem'' Klub skupia 60 osób. Przeważają panie. Dopiero niedawno dołączyło do nich 9 panów. Klub powstał 28 lutego 1978 r. z inicjatywy Władysławy Sosińskiej, ówczesnej przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Racocie, która została pierwszą przewodniczącą Klubu. Po niej funkcję tę przejęła Zofia Kaczmarek.
Od samego początku w Klubie działają: Anna Łukaszczyk, Zofia i Stanisław Mądrzy, Bolesława Kicka, Zofia Kalemba i Krystyna Stasiak. Od 2009 r. Złotej Jesieni przewodniczy Genowefa Gellert. Co miesiąc seniorzy z Racotu spotykają się przy kawie, świętują imieniny i urodziny, obchodzą jubileusze i rocznice ślubów. W poniedziałki kilkanaście pań spotyka się w klubie ,,Zacisze'' na warsztatach rękodzieła artystycznego, prowadzonych przez Kamilę Kuczyńską z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Ich efekty można było obejrzeć na miniaturowej wystawie, na której zgromadzono własnoręcznie wykonane ozdoby do włosów, butelki zdobione techniką decupage, skrzynki i serwetniki wykonane metodą scrapbookingu, jajka wielkanocne. Stoły ozdobiły bukiety kwiatów wykonane przez seniorki z tkanin. Od września ub.r. seniorki spotykają się w hali sportowej na cotygodniowych ćwiczeniach. Ręcznie wykonane ozdoby przekazują na doroczny kiermasz Hospicjum Ziemi Kluczborskiej św. Ojca Pio. Organizują też wyjazdy do operetki, wieczorki taneczne, spotkania okolicznościowe z ciekawymi ludźmi, pogadanki i prelekcje. Seniorzy wyjeżdżają również na wycieczki. W ubiegłym roku odwiedzili m.in. Gostyń, Lubiń, Gołaszyn, byli też na Targach 50+ w Poznaniu.
Uroczystości jubileuszowe seniorzy z Racotu rozpoczęli w środę mszą odprawioną w intencji członków, którą odprawił w miejscowym kościele ks. Stanisław Tokarski. Następnego dnia członków i gości zaproszono do restauracji ,,Pod Bażantem''. Oprócz jubileuszu 40-lecia okazją do spotkania były ponadto Dzień Kobiet i Mężczyzn oraz imieniny Kazimiery, Heleny, Bożeny i Krystyny. Dla seniorów wystąpili uczniowie z kółka teatralnego, działającego w miejscowej szkole z zabawnym programem opowiadającym o kobietach. Młodzież zadedykowała seniorom utwór ,,Śniadanie do łóżka'' Andrzeja Piasecznego. Wszyscy wspólnie odśpiewali ,,Hymn emerytów'' i ,,Sto lat'' dla solenizantów. Przewodnicząca podsumowała 40 minionych lat, przypominając najważniejsze wydarzenia z życia klubu. Pani Genowefa Gellert skierowała również słowa podziękowania do przyjaciół Klubu oraz wszystkich wspierających jego działalność. - Jesteście aktywnym klubem. Jestem pod wrażeniem waszej oferty spędzania wspólnego czasu - przyznał wójt gminy Kościan Andrzej Przybyła. - Aby ta działalność mogła dalej się rozwijać, przekazujemy wraz z dyrektor Bożeną Lewińską i Kamilą Kuczyńską z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie symboliczny czek. Czek opiewał na 1530 zł. Do tego był kosz słodkości, a od posła Ziemniaka grawerton i czekoladowe zajączki dla każdego. Sołtys Racotu Jolanta Beszterda przyniosła ze sobą zdjęcia klubowiczów sprzed wielu lat, by seniorzy mogli się na nich rozpoznać. Goście podkreślali ważną rolę Klubu w zacieśnianiu więzi i integracji osób starszych. Zewsząd płynęły życzenia zdrowia, szczęścia, pomysłów, aktywności, wytrwałości i zadowolenia. Życzenia, upominki i kwiaty na ręce przewodniczącej składali zaproszeni goście: poseł Wojciech Ziemniak, starosta Bernard Turski, wójt Andrzej Przybyła, Bożena Lewińska - dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie, Paweł Kaczmarek - dyrektor Zespołu Szkół w Racocie, przewodniczące zaprzyjaźnionych klubów seniora ze Starego Lubosza i Wyskoci.
- Pamiętam czasy, gdy kluby seniora były w zarządzie Ministerstwa Zdrowia.
To jeden z najdłużej działających spośród trzynastu istniejących w naszej gminie. Zawsze był najliczniejszym i wyróżniającym się, bo przez szereg lat działały w nim wyłącznie panie. Panowie dołączyli do klubu zaledwie kilka lat temu. Cieszę się, że klub działa tak prężnie, a jego zadaniem jest organizacja czasu wolnego i zapobieganie samotności - przypomniała dyrektor Lewińska, przytaczając słowa piosenki ,,40 lat minęło''.
Wzniesiono toast jubileuszowy i zaproszono wszystkich na obiad. Do wieczora seniorzy z Racotu bawili się i wspominali, pijąc kawę i racząc się ciastem.
Karina Jankowska Gazeta Kościańska.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Decoupage na szkle

2018-03-21

W miniony czwartek 15.03.2018 r. w Klubie Seniora "Złoty Kłos" w Choryni
odbyły się warsztaty decoupage na szkle organizowane przez Gminny Ośrodek
Pomocy Społecznej w Kościanie. Szkło można zdobić na wiele sposobów jednak
technika decoupage jest jedną z najbardziej efektownych. Podczas zajęć
Seniorki własnoręcznie ozdobiły szklane wazony i słoiki metodą serwetkową.
Warsztaty były okazją do aktywnego i twórczego spędzenia czasu wolnego.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Wiosennie w sali "Zacisze"

2018-03-02

Klub Seniora "Złota Jesień" w Racocie, to pod kątem zajęć twórczych, najbardziej aktywny z wszystkich Klubów działających na terenie naszej Gminy. Już od kilku lat grupa członkiń spotyka się na cotygodniowych warsztatach rękodzieła artystycznego. Podczas zajęć realizowane są różne techniki i metody tworzenia przedmiotów dekoracyjnych. Aktualnie Panie tworzą tulipany z kolorowych tkanin. Pięknie i wiosennie zrobiło się w racockiej sali "Zacisze"!

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Warsztaty decoupage w Klubie Seniora

2018-03-02

W ramach programu "Jesień życia - radość bycia" realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie w Klubach Seniora, które zgłoszą taką potrzebę, prowadzone są warsztaty "Twórczy Senior". Spotkania te mają na celu integrację Seniorów oraz samorealizację poprzez twórczość rękodzieła artystycznego. Warsztaty prowadzone są przez pracownika socjalnego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie. Członkinie Klubu Seniora "Złoty Kłos" w Choryni spotkały się już dwukrotnie na zajęciach twórczych: 15 lutego oraz 1 marca 2018 r. Podczas pierwszego spotkania Panie poznały poszczególne etapy decoupage oraz produkty i materiały niezbędne w tej technice. Powstały wówczas pierwsze prace obejmujące decoupage na styropianie. Efektem przeprowadzonych zajęć są kolorowe jajka - piękna ozdoba Świąt Wielkanocnych.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Apel do mieszkańców Gminy Kościan

2018-02-22

W okresie zimowym grupami szczególnie zagrożonymi są osoby samotnie mieszkające, starsze, niesamodzielne, niepełnosprawne, bezdomne.
W związku z powyższym zwracam się do Państwa z prośbą o współpracę z pracownikami socjalnymi i szczególne zwrócenie w tym czasie uwagi na mieszkańców Waszych miejscowości, którzy nie są w stanie zapewnić sobie ciepłego schronienia i posiłku.
W razie niepokojących sygnałów proszę o kontakt z pracownikami socjalnymi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie.
Telefon:
65 512 35 43
65 512 07 26
Dzień Babci i Dziadka w Klubie Seniora "Wrzos" w Wyskoci

2018-02-20

W dniu 28 stycznia 2018 r., przedstawieniem w wykonaniu uczniów oraz zadaniem opieki Dziadka nad Babcią, rozpoczęliśmy świętowanie Dnia Babci i Dziadka. Spotkanie odbyło się bardzo uroczyście. Rozmowy i wspólne biesiadowanie trwało od popołudnia do wieczora. Przewodnicząca Klubu Małgorzata Skałecka.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
I N F O R M A C J A

2018-02-16

W związku z Tygodniem Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w dniu 21.02.2018r. w Gminny Ośrodku Pomocy Społecznej w Kościanie, pokój nr 3 w godz. od 13 do 15 można skorzystać z bezpłatnej pomocy pracownika socjalnego i policjanta.
Kolorowe tulipany z materiału

2018-02-13

W miniony poniedziałek tj. 12.02.2018 r. w Klubie Seniora "Złota Jesień" w Racocie odbyły się warsztaty twórcze, którego tematem przewodnim było tworzenie tulipanów z materiału. Podczas spotkania Seniorki wykonywały z kolorowych tkanin poszczególne elementy, by w efekcie uzyskać piękne tulipany. Bardzo przydatna okazała się maszyna do szycia oraz umiejętność jej obsługi przez jedną z Seniorek. Z przygotowanych elementów, podczas kolejnych zajęć, powstaną kolorowe bukiety. Warsztaty prowadzone są przez pracownika socjalnego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie w ramach programu dla Seniorów pn. "Jesień życia - radość bycia".

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Warsztaty twórcze w Klubie Seniora "Złota Jesień" w Racocie

2018-02-06

W dniu 5 lutego 2018 r. odbyły się pierwsze w tym roku warsztaty twórcze w ramach programu "Jesień życia - radość bycia". Zajęcia odbyły się w sali Zacisze w Racocie a ich uczestniczkami były członkinie Klubu Seniora "Złota Jesień". Warsztaty obejmowały wprowadzenie do tematyki tworzenia tulipanów z materiału, których uszycie okazało się nie być takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Tulipany z materiału są dobrym sposobem aby wprowadzić do domu trochę wiosny.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Konkurs plastyczny "Sowy Polski"

2018-02-02

Nadleśnictwo Kościan zaprasza do wzięcia udziału w konkursie plastycznym.
Tematem przewodnim są nocne łowczynie czyli "Sowy Polski". Konkurs skierowany jest do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Nadleśnictwa Kościan.

Dołączone pliki:

1) Załącznik nr 1
2) Załącznik nr 2
3) Załącznik nr 2b
4) RegulaminProgram dla Seniorów pn. „Jesień życia – radość bycia”

2018-01-31

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie informuje, iż w bieżącym roku realizowana jest kolejna edycja programu pn. „Jesień życia – radość bycia”. Celem głównym programu jest aktywizacja i integracja seniorów w Gminie Kościan.
Program realizowany jest od 2011 roku i obejmuje działania edukacyjne, profilaktyczne, artystyczne oraz integracyjne. Na aktywność nigdy nie jest za późno, zwłaszcza w okresie tzw. jesieni życia. Z tej okazji w bieżącej edycji programu proponujemy zajęcia będące dobrą okazją do wzajemnej integracji i pożytecznego spędzania czasu wolnego:
1. Zajęcia z cyklu „Bezpieczny Senior” obejmujące prelekcje nt. bezpieczeństwa osób starszych prowadzone przez przedstawicieli różnych instytucji.
2. Zajęcia z cyklu „Aktywny Senior” promujące zdrowie i szeroko pojętą profilaktykę odbywające się z udziałem specjalistów tej tematyki.
3. Zajęcia z cyklu „Twórczy Senior” mające na celu integrację seniorów oraz samorealizację poprzez twórczość rękodzieła artystycznego.
4. Zajęcia z cyklu „Międzypokoleniowe spotkania seniorów z dziećmi i młodzieżą”, celem których jest integracja międzypokoleniowa oraz podtrzymywanie więzi społecznych i komunikacji międzyludzkiej poprzez kontakty młodszego pokolenia z seniorami.
5. Wyjazd na targi senioralne „VIVA SENIORZY! Aktywność, zdrowie, profilaktyka” organizowane w Poznaniu.
6. Spotkania Bożonarodzeniowe w Klubach Seniora, które odbywać się będą w okresie przedświątecznym.
7. Spotkania z najstarszymi mieszkańcami Gminy Kościan, którzy ukończyli w danym roku 90 lat i więcej.
8. Spotkanie integracyjne o charakterze sportowo - rekreacyjnym propagujące aktywność ruchową, zorganizowane z udziałem Klubów Seniora działających w Gminie Kościan oraz Seniorów z gmin sąsiadujących.

Spotkania prowadzone będą w odpowiedzi na potrzeby i zainteresowanie Seniorów daną formą zajęć. Bliższe informacje można uzyskać w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie przy ul. Młyńskiej 15 w poniedziałki w godz. 800 - 1700, od wtorku do piątku w godz. 730 - 1515 pokój nr 6 lub telefonicznie pod nr tel. 65 512 35 43.
Podziękowanie dla członkiń Klubu Seniora "Złota Jesień" w Racocie

2018-01-31

Klub Seniora "Złota Jesień" w Racocie otrzymał pisemne podziękowanie od Pani Sylwii Tuszyńskiej - Członka Zarządu i Koordynatora Wolontariatu Stowarzyszenia "Hospicjum Ziemi Kluczborskiej Św. Ojca Pio", za przekazanie ręcznie wykonanych ozdób na organizowany w hospicjum kiermasz bożonarodzeniowy. Wśród przekazanych artykułów były m.in. różnorodne przedmioty zdobione techniką decoupage, kartki okolicznościowe wykonane metodą scrapbookingu, stroiki, świeczniki. Wszystkie dekoracje tworzone były własnoręcznie przez Seniorki podczas zajęć twórczych. Serdecznie dziękujemy Wszystkim Paniom za zaangażowanie się w wykonanie ozdób a zarazem ujawnienie swoich talentów i rozwijanie rękodzielniczych pasji.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Informacja o udzieleniu zamówienia- "Udzielenie schronienia osobom bezdomnym z terenu Gminy Kościan"

2017-12-29

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Zarządzenie Wójta Gminy Kościan w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na wykonywanie w 2018 r. usług opiekuńczych

2017-12-29

Dołączone pliki:

1) Zarządzenie
2) Załącznik do zarządzenia
   Zobacz także: Aktualności - archiwum (22-450 z 450)
      Świadczenia
      Świadczenia rodzinne i zasiłki          dla opiekunów
      Świadczenie wychowawcze          (Rodzina 500 plus)
      Jednorazowe świadczenie          (Za życiem)
      Pomoc Społeczna
      Fundusz alimentacyjny
      Druki
      Świadczenia rodzinne
      Świadczenie wychowawcze          (Rodzina 500 plus)
      Jednorazowe świadczenie          (Za życiem)
      Pomoc Społeczna
      Fundusz alimentacyjny
      Karta Dużej Rodziny
      Wymagane dokumenty
      Świadczenia rodzinne i zasiłki          dla opiekunów
      Świadczenie wychowawcze          (Rodzina 500 plus)
      Jednorazowe świadczenie          (Za życiem)
      Pomoc Społeczna
      Fundusz alimentacyjny

Get Adobe Flash player


 
 


 

 
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie ul. Młyńska 15, 64-000 Kościan, tel. (65)512-07-26, tel./faks: (65)512-35-43

 
Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji