Internetowy serwis informacyjny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie 2015-09-04
 
 
      Menu Główne
      Aktualności
      Akcja zima
      Terminy wypłat świadczeń
      Świadczenia
      Druki
      Wymagane dokumenty
      Europejski Fundusz Społeczny
      Karta Dużej Rodziny
      Działania na rzecz Seniorów
      Prawo
      Telefony zaufania
      Ważne adresy
      Polecane strony
      Przemoc
      Przetargi
      Nabory na stanowiska
      Biuletyn Informacji Publicznej
      Kontakt
Wrzesień 2015
  Aktualności

Wakacyjne warsztaty twórcze w Klubie Seniora w Racocie

2015-08-18

Wczoraj w świetlicy OSP w Racocie odbyły się warsztaty artystyczne, w których uczestniczyły członkinie Klubu Seniora "Złota Jesień". Tym razem tworzone były papierowe kwiaty, z których w połączeniu z wiklinowymi wiankami powstaną piękne dekoracje. Poniedziałkowe zajęcia były kontynuacją rozpoczętego w poprzednim tygodniu cyklu tworzenia dekoracji przy użyciu wytłaczanek do jaj. Zajęcia prowadzone są w ramach programu "Jesień życia - radość bycia" a racocki klub seniora jest najbardziej aktywny artystycznie.
Na kolejnych warsztatach seniorki spotkają się 24.08.2015 r.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Dopalacze. Gdzie szukać pomocy? Najważniejsze numery telefonów

2015-08-03

Masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia? Wiesz wszystko o negatywnych skutkach tych niebezpiecznych substancji? Masz informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami? Jesteś uzależniony? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów pod którymi można szukać pomocy. Lista zostanie także przekazana do wszystkich resortów, urzędów wojewódzkich oraz powiatów.

800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 20:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących dopalaczy.

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem pomoc@800100100.pl. W 2014 roku 61 rozmów dotyczyło problemów z dopalaczami.

800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

Źródło:http://www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wszystkie/inne/art,7315,dopalacze-gdzie-szukac-pomocy-najważniejsze-numery-telefonow.html

Dołączone pliki:

1) Dopalacze. Gdzie szukać pomocy? Najważniejsze numery telefonówFUNDUSZ ALIMENTACYJNY – NOWY OKRES ZASIŁKOWY 2015/2016

2015-07-27

Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy są wydawane od 16 lipca, a przyjmowane od dnia 1 sierpnia.
W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 31 października.
W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od dnia1 września do dnia 31 października, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 30 listopada.
ZASIŁEK RODZINNY – NOWY OKRES ZASIŁKOWY 2015/2016
Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych na nowy okres zasiłkowy są wydawane od 17 sierpnia, a przyjmowane dnia 1 września.
W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 30 września, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc listopad następuje do dnia 30 listopada.
W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od dnia 1 października do dnia 30 listopada, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc listopad następuje do dnia 31 grudnia.
Bezpłatne mediacje rodzinne, zajęcia i warsztaty

2015-07-07

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Rodzinom AMICI z siedziba w Poznaniu oferuje mediacje rodzinne, warsztaty dla rodziców, zajęcia dla dzieci.
Pomoc udzielana jest bezpłatnie w ramach projektu współfinansowanego ze
środków Wojewody Wielkopolskiego.
Szczegóły projektu dostępne są pod adresem: www.mediacje.poznan.pl oraz
www.stowarzyszenie-amici.pl

Kontakt od poniedziałku do piątku pod numerami telefonów: 502 142 739
(do
godziny 15.00) lub 781 195 936 (po godzinie 15.00)

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Słodki podwieczorek dla juniorów i seniorów

2015-07-07

Wczoraj odbyły się kolejne warsztaty kulinarne, w których uczestniczyły
dwa pokolenia mieszkańców Racotu. Seniorki wraz z wnukami przygotowywały
propozycję ciepłego podwieczorku w postaci gofrów. Wspólne spotkanie odbyło
się w ramach warsztatów kulinarnych będących częścią programu "Babcia, dziadek i ja!". W pierwszej części zajęć Seniorki przyrządziły ciasto i smażyły gofry. W oczekiwaniu na gofry jedna z Seniorek nauczyła dzieci kroków tanecznych do piosenki "Poszło dziewczę po ziele". Po wypieczeniu i wystudzeniu gofrów juniorzy zdobili je bitą śmietaną, dżemem i nutellą.
Spotkaniu towarzyszyła wesoła i rodzinna atmosfera a najprzyjemniejszym
elementem była wspólna konsumpcja słodkiego podwieczorku. Projekt ma na celu zwiększenie integracji międzypokoleniowej i jest realizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie przy finansowym wsparciu pani Sołtys oraz Rady Sołeckiej Racotu.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
"Babcia, dziadek i ja!"

2015-07-03

W miniony poniedziałek w świetlicy OSP w Racocie odbyły się pierwsze
warsztaty w ramach projektu "Babcia, dziadek i ja!", którego głównym celem
jest zwiększenie integracji międzypokoleniowej. Projekt jest realizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie przy finansowym wsparciu pani Sołtys oraz Rady Sołeckiej Racotu. Zaplanowano łączące pokolenia warsztaty kulinarne, plastyczne oraz rękodzieła artystycznego połączone z przekazywaniem tradycji bożonarodzeniowych.
Ich uczestnikami są członkowie Klubu Seniora "Złota Jesień" w Racocie wraz z
wnukami. Zajęcia w ramach projektu pomogą umocnić więzi międzypokoleniowe
poprzez atrakcyjne formy wspólnego spędzania wolnego czasu, wymianę doświadczeń oraz wiedzy. Podczas poniedziałkowych warsztatów kulinarnych uczestnicy wspólnie przygotowywali desery, które następnie degustowano. Lodowo - owocowe słodkości smakowały zarówno małym jak i dużym uczestnikom.
Kolejne spotkanie odbędzie się 6 lipca br.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię

Dołączone pliki:

1) plakatZalecenia żywieniowe dla osób starszych - prelekcja w Darnowie

2015-06-25

W dniu 24.06.2015 r. w świetlicy Darnowie odbyło się spotkanie członków Klubu Seniora "Pogodna Jesień", podczas którego prelekcję na temat zaleceń żywieniowych dla osób starszych przedstawiła p. Jagoda Bzowy.
Prelegentka omówiła właściwe składniki pożywienia a także co powinno się jeść
i w jakich proporcjach, aby utrzymać optymalny stan zdrowia oraz zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby przewlekłe. Ponadto przedstawione zostało
zagadnienie dotyczące zachowania proporcji między dostarczanymi wraz z
pokarmem białkami, tłuszczami i węglowodanami. Omówiony został przykładowy
jadłospis zawierający produkty, których nie powinno zabraknąć tj. warzywa,
owoce, pełnoziarniste produkty zbożowych takie jak płatki zbożowe oraz
otręby. Na zakończenie specjalistka udzielała odpowiedzi na indywidualne
pytania seniorów. Prelekcja zorganizowana została przez Gminny Ośrodek
Pomocy Społecznej w Kościanie w ramach adresowanego dla seniorów programu "Jesień życia - radość bycia" .

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Warsztaty kreatywnego recyklingu w Racocie zakończone

2015-06-25

W poniedziałek 22 czerwca br. zakończył się cykl zajęć kreatywnego recyklingu realizowanych w ramach programu "Jesień życia - radość bycia". W spotkaniach uczestniczyły członkinie Klubu Seniora "Złota Jesień" w Racocie.
Hasłem przewodnim tego cyklu był recykling. Warsztaty obejmowały
zajęcia artystyczne, podczas których panie wykorzystując elementy wydawałoby
się już nie przydatne wykonywały piękne i kolorowe dekoracje kwiatowe. Efekty
zajęć są zaskakujące. Zajęcia zorganizowane i poprowadzone zostały przez
pracownika socjalnego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie p.
Kamilę Kuczyńską a odbywały się w świetlicy OSP w Racocie.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Wianki w Turwi

2015-06-24

Niecodzienne spotkanie dla mieszkańców wsi Turew zorganizowali: Sołtys,
Rada Sołecka oraz Klub Seniora. W dniu 20 czerwca 2015 r. w sobotni wieczór
przy pięknej pogodzie nad stawem w Turwi zrobiło się gwarno. Biesiadne
piosenki przy akompaniamencie gitarowym śpiewały nie tylko Seniorki z zespołu
Turewianki ale wszyscy zgromadzeni. Na stołach pojawiły się piękne wianki,
które uplotły Seniorki z wnukami. Rozpalone ognisko dodało ciepłego nastroju
a także posłużyło niektórym mieszkańcom do upieczenia kiełbasek.
Kulminacyjnym momentem tego wieczoru była ceremonia puszczania wianków.
Wodę stawu szybko pokryły płynące wianki. Ogniki świeczek zapalonych na
wiankach stworzyły w półmroku cudowny widok. Nad bezpieczeństwem a także
pomocą służyli członkowie Rady Sołeckiej, którzy umożliwili wypłynięcie
wianków a każdą dziewczynę, jak zwyczaj nakazuje, musieli zanieść w bezpieczne
miejsce i ukraść całusa. Organizatorzy zadbali o słodki poczęstunek dla
wszystkich zgromadzonych. Zapoznano uczestników z historią i tradycjami Nocy
Świętojańskiej. Nie brakowało tańców i pląsów przy biesiadnych melodiach,
gdyż oprawę muzyczną przygotował miejscowy wspaniały dyskdżokej.
Tańczyli wszyscy: babcia, dziadek, córka, mama, tata,wnuki, integracja w pełnej
krasie Słowa uznania należą się organizatorom imprezy i sądzimy, że
działające organizacje zadbają o rozrywkę dla mieszkańców wioski.
Sołtys i Rada Sołecka po zakończonej imprezie wiankowej przeniosła
swoją działalność na teren Ostoi, gdzie przyjęto uczestników rajdu
rowerowego Klubu Wujka Karola. Zapewniła im ciepłą herbatkę, ognisko, kije do
upieczenia kiełbasek a także oprawę muzyczną.


Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Informacja o warsztatach artystycznych

2015-06-19

Informacja o warsztatach artystycznych prowadzonych w ramach programu „Jesień życia – radość bycia”, które odbędą się w Racocie oraz w Starym Luboszu. Czyt. całość w załączniku.

Dołączone pliki:

1) Informacja o warsztatach artystycznychRękodzieło w Klubie Seniora w Starym Luboszu

2015-06-19

Wczoraj w świetlicy OSP w Starym Luboszu odbyły się warsztaty artystyczne z
cyklu "Twórczy Senior". Członkinie Klubu Seniora Bursztyn uczyły się
przekształcania plastikowych butelek w dekoracje kwiatowe. Panie poznały
technikę tworzenia kielichów kwiatowych, którym podczas kolejnych zajęć
nadadzą pięknych kolorów. Warsztaty z seniorami realizowane są w ramach
programu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie pn. "Jesień życia -
radość bycia". Kolejny termin zajęć zaplanowano na 23.06.2014 r.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Kolorowe dekoracje z plastiku

2015-06-17

W poniedziałek 15.06.2015 r. odbyły się kolejne zajęcia "Twórczy Senior" z udziałem członkiń Klubu Seniora w Racocie. Warsztaty stanowiły kontynuację spotkań z cyklu: artystyczny recykling i obejmowały tworzenie dekoracji kwiatowych z pojedynczych plastikowych elementów wykonanych wcześniej
przez Seniorki. Spotkanie w ramach programu "Jesień życia - radość bycia" prowadzone było przez pracownika socjalnego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie Panią Kamilę Kuczyńską i odbyło się w świetlicy OSP w Racocie. Kolejne warsztaty już w najbliższy poniedziałek.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Informacja o warsztatach artystycznych

2015-06-17

Informacja o warsztatach artystycznych prowadzonych w ramach programu „Jesień życia – radość bycia”, które odbędą się w Starym Luboszu. Czyt. całość w załączniku.

Dołączone pliki:

1) Informacja o warsztatach artystycznychInformacja o warsztatach artystycznych

2015-06-09

Informacja o warsztatach artystycznych prowadzonych w ramach programu „Jesień życia - radość bycia”, które odbędą się w Racocie. Czyt. całość w załączniku.

Dołączone pliki:

1) Informacja o warsztatach artystycznychWarsztaty kreatywnego recyklingu w Klubie Seniora w Racocie

2015-06-09

W miniony poniedziałek panie z Klubu Seniora w Racocie wzięły udział w zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie warsztatach rękodzieła artystycznego. Podczas spotkania panie tworzyły liście i pręciki do wykonanych na poprzednich zajęciach kwiatów z butelek plastikowych. Przeźroczystym kwiatom z kolei nadano koloru poprzez pomalowanie ich. Powstało wiele ciekawych i oryginalnych „kielichów kwiatowych”, które będą wspaniałą ozdobą ogrodu lub domu. Podczas kolejnych zajęć z pojedynczych elementów powstaną piękne dekoracje kwiatowe. Pracy nad własnoręcznie wykonywanymi ozdobami towarzyszyło duże zaangażowanie ze strony Seniorek. Poniedziałkowe zajęcia odbyły się w świetlicy OSP w Racocie. Kolejne zaplanowano na 15.06.2015r.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Dekoracje z plastikowych butelek

2015-06-03

Członkinie Klubu Seniora w Racocie spotkały się wczoraj na kolejnych warsztatach artystycznych. Tematem przewodnim zajęć było tworzenie dekoracji z plastikowych butelek. Od dłuższego czasu panie gromadziły butelki po wodzie mineralnej, by móc wykorzystać je jako materiał do zajęć, podczas których przekształcały je w niepowtarzalne ozdoby. Na kolejnym spotkaniu powstaną z nich kolorowe kwiaty. Warsztaty zorganizowane zostały w ramach adresowanego do seniorów programu „Jesień życia – radość bycia” i odbyły się w świetlicy OSP w Racocie. Kolejne spotkanie odbędzie się 08.06.2015 r.
Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Informacja o warsztatach artystycznych

2015-06-03

Informacja o warsztatach artystycznych prowadzonych w ramach programu „Jesień życia – radość bycia”, które odbędą się w Racocie oraz w Starym Luboszu. Czyt. całość w załączniku.
Dołączone pliki:

1) Informacja o warsztatach artystycznychW dniu 5 czerwca 2015 r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie będzie nieczynny

2015-05-29

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie informuje, że dzień 5 czerwca 2015 r. w tut. Ośrodku jest dniem wolnym od pracy. Ustanowienie dnia wolnego nastąpiło w związku z przypadającym w sobotę 15 sierpnia 2015 r. świętem będącym dniem ustawowo wolnym od pracy. W związku z powyższym Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie w dniu 5 czerwca 2015 r. będzie nieczynny. Przepraszamy.Bezpłatne porady prawne

2015-05-25

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych porad prawnych świadczonych przez kancelarię prawną KOMPENSATA.
Szczegóły w załączniku.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Informacja o warsztatach artystycznych

2015-05-20

Informacja o warsztatach artystycznych prowadzonych w ramach programu „Jesień życia – radość bycia”, które odbędą się w Racocie. Czyt. całość w załączniku.

Dołączone pliki:

1) Informacja o warsztatach artystycznychKrepinowe dekoracje

2015-05-19

W minione poniedziałkowe popołudnie członkinie racockiego Klubu Seniora spotkały się na "Orliku" by kontynuować tworzenie krepinowych dekoracji.
Panie kończyły rozpoczęte na poprzednich zajęciach krepinowe drzewka oraz poznały technikę tworzenia krokusów. Warsztaty artystyczne umożliwiają rozwijanie zdolności twórczych, jak również są okazją do spotkania się i wspólnego spędzania czasu wolnego. Warsztaty zorganizowane zostały w ramach adresowanego do seniorów programu "Jesień życia - radość bycia". Kolejne zajęcia zaplanowano na 02.06.2015 r.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Informacja o warsztatach artystycznych

2015-05-14

Informacja o warsztatach artystycznych prowadzonych w ramach programu „Jesień życia – radość bycia”, które odbędą się w Racocie. Czyt. całość w załączniku.

Dołączone pliki:

1) Informacja o warsztatach artystycznychKwiaty z krepiny w Klubie Seniora w Racocie

2015-05-14

W poniedziałek 11 maja 2015 r. racockie Seniorki po raz kolejny spotkały
się
na zajęciach artystycznych. Grupa członkiń Klubu Seniora od dłuższego
czasu
uczestniczy w warsztatach, podczas których dominuje kolorowa krepina.
Minione spotkanie było kontynuacją wcześniejszych zajęć, ponieważ
uczestniczkom bardzo spodobała się poznana technika tworzenia krepinowych
ozdób. Warsztaty rękodzieła artystycznego realizowane są w ramach
zajęć
"Twórczy Senior" projektu "Jesień życia - radość
bycia" a prowadzi je
pracownik socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie p.
Kamila
Kuczyńska. Zajęcia odbywają się na terenie kompleksu sportowego
"Orlik" w
Racocie. Kolejne spotkanie zaplanowano na 18 maja br.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Bezpłatne porady prawne dla mieszkańców Gminy Kościan

2015-05-12

Zapraszamy do korzystania z bezpłatnych porad prawnych. (…) czyt. całość w załączniku

Dołączone pliki:

1) Bezpłatne porady prawne dla mieszkańców Gminy Kościan
   Zobacz także: Aktualności - archiwum (25-421 z 421)
      Świadczenia
      Świadczenia rodzinne i zasiłki          dla opiekunów
      Pomoc Społeczna
      Fundusz alimentacyjny
      Druki
      Świadczenia rodzinne
      Pomoc Społeczna
      Fundusz alimentacyjny
      Karta Dużej Rodziny
      Wymagane dokumenty
      Świadczenia rodzinne i zasiłki          dla opiekunów
      Pomoc Społeczna
      Fundusz alimentacyjny

Get Adobe Flash player


 
 


 

 
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie ul. Młyńska 15, 64-000 Kościan, tel. (65)512-07-26, tel./faks: (65)512-35-43

 
Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji