Internetowy serwis informacyjny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie 2015-01-30
 
 
      Menu Główne
      Aktualności
      Akcja zima
      Terminy wypłat świadczeń
      Świadczenia
      Druki
      Wymagane dokumenty
      Europejski Fundusz Społeczny
      Karta Dużej Rodziny
      Działania na rzecz Seniorów
      Prawo
      Telefony zaufania
      Ważne adresy
      Polecane strony
      Przemoc
      Przetargi
      Nabory na stanowiska
      Biuletyn Informacji Publicznej
      Kontakt
Styczeń 2015
  Aktualności

Bal Seniora

2015-01-26

10 stycznia w szkole w Turwi odbył się BAL SENIORA. Organizatorami tej uroczystości był KLUB SENIORA „ZŁOTA JESIEŃ W TURWI” oraz RADA RODZICÓW naszej szkoły.
Po raz szesnasty z kolei wnuczęta odśpiewały swoim babciom i dziadkom „Sto lat”. Pierwsza tak liczna impreza dla naszych seniorów odbyła się w 1999 roku. Wg danych Gazety Kościańskiej z tego czasu, w pierwszym Wieczorze Seniora uczestniczyło 120 zaproszonych gości. Tym razem było podobnie.
Nie sposób nie zauważyć, że w ciągu tych 16 lat wielu Seniorów odeszło bezpowrotnie… Ale dochodzą też nowi, co nas bardzo cieszy.
Aby uczcić nasze babcie i naszych dziadków nauczyciele i uczniowie przygotowali dla nich część artystyczną. Na początku zaprezentowano jasełka, następnie w tańcu z kolorowymi pomponami wystąpiły przedszkolaki. Klasa III przygotowała taniec nowoczesny, wierszyki, piosenki i krótką inscenizację o babci i dziadku. Jeden z uczniów Kacper Nawrocki zagrał kilka utworów na keyboardzie. Na zakończenie uroczystości babcie i dziadkowie otrzymali przygotowane przez dzieci upominki.
Po części artystycznej odbyła się zabawa taneczna. Na parkiecie powitał wszystkich kominiarz, który miał być gwarantem szczęścia na cały nowy rok. Uczestnicy balu zatańczyli poloneza, a w trakcie dalszej zabawy nie zabrakło też tańca kotylionowego, smacznego poczęstunku i innych atrakcji. Wszystkim dopisywały wspaniale humory i dobrego nastroju nie popsuł nawet silny wiatr, który na chwilę spowodował w naszej miejscowości wyłączenie prądu. Tak wspaniała impreza nie odbyłaby się, gdyby nie zaangażowanie wielu osób: seniorów, rodziców oraz pracowników szkoły.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Karta Dużej Rodziny

2015-01-14

Karta Dużej Rodziny uprawnia do korzystania ze zniżek, m.in. w ramach ofert handlowych, kulturalnych, rekreacyjnych i transportowych na terenie całego kraju. Karta przysługuje rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Karta jest wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny wg zasad określonych w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. z 2014r., poz. 1863). Aktualny wykaz instytucji i firm oferujących zniżki znajduje się na stronie:
https://rodzina.gov.pl/duza-rodzina/uprawnienia?dzial=pliki

Prawo do posiadania Karty przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, przez którą rozumie się rodzinę, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci:
1) w wieku do ukończenia 18 roku życia,
2) w wieku do ukończenia 25 roku życia - w przypadku gdy dziecko uczy się w:
a)szkole - do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego,
b)szkole wyższej - do końca roku akademickiego
-w którym jest planowane ukończenie nauki w danej placówce zgodnie z oświadczeniem,
3) bez ograniczeń wiekowych - w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Więcej informacji w załączniku nr 1.

Dołączone pliki:

1) Informacja
2) WniosekWigilia Seniorów z Turwi

2015-01-05

Organizacja opłatkowego spotkania mile zaskoczyła Seniorów z Turwi. Spotkaliśmy się w lokalu Dolce Vita w Nowym Luboszu. Na spotkanie przybyli Ksiądz Proboszcz Parafii Wyskoć, Wójt Gminy Kościan, radny Gminy Kościan, Kierownik oraz pracownik socjalny GOPS w Kościanie, Kierownik OPS w Czempiniu, Kierownik Szkoły Filialnej z Turwi oraz przyjaciele Klubu. Wszyscy obecni dzieląc się opłatkiem składali sobie wzajemnie życzenia. Nie brakowało ciepłych słów oraz życzeń od zaproszonych gości. Po wieczerzy Gwiazdor wręczył gościom upominek a każdy Senior otrzymał paczkę ze słodyczami oraz symboliczny upominek ufundowany przez Panie Nowak i Zmarz. Wspaniały świąteczny wystrój lokalu, obsługa, śpiew kolęd przy akompaniamencie Pana Henryka Mylera wytworzyły niepowtarzalny nastrój. Seniorzy pełni wrażeń rozważali, że chyba również warto będzie przyjechać do tego lokalu na tradycyjną Święconkę.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Z wizytą u najstarszych mieszkańców Gminy Kościan

2014-12-23

W poniedziałek 22.12.2014 r. Wójt Gminy Kościan Pan Andrzej Przybyła wraz z Kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie Panią Bożeną Lewińską udali się z życzeniami świątecznymi do 38 najstarszych mieszkańców naszej gminy. Wśród odwiedzanych osób było: siedemnastu 90 – latków, trzynastu 91- latków, ośmiu 95- latków i więcej oraz najstarszy mieszkaniec Gminy Kościan, który obchodził niedawno swoje 100 urodziny. Spotkania były okazją do złożenia życzeń świątecznych oraz przekazania drobnych upominków. Szanownym Seniorom raz jeszcze życzymy radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz zdrowia i pomyślności w Nowym Roku.
Życzenia bożonarodzeniowe

2014-12-23

W oczekiwaniu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia
składamy najserdeczniejsze życzenia.
Niech pod świąteczną choinką
znajdzie się radość i odpoczynek,
życzliwość i wzajemne zrozumienie,
a Nowy 2015 Rok obdaruje
zdrowiem, pogodą ducha,
pomyślnością i szczęściem

Kierownik wraz z Pracownikami
Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Kościanie

Bożena Lewińska

Boże Narodzenie 2014

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Warsztaty artystyczne w Klubie Seniora w Starym Luboszu

2014-12-17

W miniony czwartek zakończył się cykl zajęć artystycznych, podczas których członkinie Klubu Seniora "Bursztyn" w Starym Luboszu tworzyły dekoracje świąteczne z papierowej wikliny. Warsztaty odbywały się w świetlicy wiejskiej. Panie poznały metodę wyplatania choinek oraz gwiazdek z papierowych rurek. Część wykonanych prac ozdobiona została świątecznymi motywami z serwetek przy użyciu metody decoupage.
Zajęcia z seniorami realizowane są w ramach programu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie pn. "Jesień życia - radość bycia".
Kolejne zajęcia rozpoczną się w styczniu 2015 r.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Spotkanie podsumowujące projekt systemowy

2014-12-17

Dnia 15 grudnia 2014 r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie zorganizował spotkanie podsumowujące projekt systemowy pn. "EFS szansą dla mnie" realizowany w 2014 roku, którego Liderem było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościanie. Na potrzeby realizacji projektu podpisana została umowa partnerska określająca rolę i zadania Lidera - PCPR Kościan i Partnera
- GOPS Kościan.
Dobiegający końca projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.
Na realizację projektu zaplanowano środki w wysokości 943 488,62 zł a przyznana kwota dofinansowania wynosiła 844 422,31 zł. Zarówno Lider jak i Partner zobowiązani byli do wniesienia wkładu własnego w wysokości 10,5 % wartości projektu.
Podsumowanie projektu odbyło się w salce konferencyjnej Urzędu Gminy Kościan. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych Gminy
Kościan: Wójt Gminy Kościan - Pan Andrzej Przybyła, Z-ca Wójta Gminy Kościan
- Pan Henryk Bartoszewski, Skarbnik Gminy Kościan - Pani Regina Włodarczak, Przewodniczący Rady Gminy Kościan - Pan Jan Szczepaniak, uczestnicy projektu, Kierownik oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie. (...) czyt. całość w załączniku.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię

Dołączone pliki:

1) Spotkanie podsumowujące projekt systemowyKierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie informuje, iż w dniu 24 grudnia 2014r. tut. ośrodek będzie nieczynny.

2014-12-10
II Igrzyska Trzeciego Wieku

2014-11-21

W miniona sobotę, 15 listopada 2014 r., w hali sportowej w Racocie odbyły się II Igrzyska Trzeciego Wieku. Organizatorami imprezy byli Szkolny Klub Sportowy Jantar w Racocie oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie przy pomocy nauczycieli i uczniów ze szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Racocie. Propagująca aktywność ruchową inicjatywa była okazją do aktywnego spędzenia czasu wolnego oraz sportowej zabawy. Igrzyska rozpoczęły się zgodnie z olimpijskim ceremoniałem. Flagę olimpijską na maszt wciągnęły uczennice Gimnazjum z Racotu, natomiast pochodnię z ogniem wniósł wioślarz Grzegorz Nowak - olimpijczyk z Moskwy.(...) czyt. całość w załączniku.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię

Dołączone pliki:

1) II Igrzyska Trzeciego WiekuPrzedłużony termin Konkursu "Wolontariat na medal 2014!"

2014-11-21

Szanowni Państwo,

Regionalny Ośrodek EFS w Lesznie przy Centrum PISOP z uwagi na liczne prośby przedłużył termin przyjmowania zgłoszeń w Konkursie "Wolontariat na medal 2014!" do 28 listopada br. W ramach Konkursu poszukujemy lokalnych działań wolontarystycznych, w których organizację zaangażowane są dzieci i młodzież bądź dorośli i seniorzy.

W związku z tym zwracam się do Państwa z prośbą o wsparcie w promocji Konkursu "Wolontariat na medal 2014!" i proszę o zamieszczenie na Państwa stronie internetowej zaproszenia do wzięcia udziału w Konkursie.

W załączniku wysyłam informację o Konkursie, Regulamin Konkursu oraz Formularz zgłoszenia inicjatywy do zmieszczenia na Państwa portalach.

Z góry dziękuję za pomoc w rozpromowaniu Konkursu "Wolontariat na medal 2014!".

W razie pytań proszę o kontakt.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię

Dołączone pliki:

1) Przedłużony termin Konkursu
2) Przedłużony termin Konkursu
3) Przedłużony termin Konkursu
4) Przedłużony termin KonkursuWarsztaty decoupage w Klubie Seniora w Racocie

2014-11-20

W miniony poniedziałek w sali na terenie kompleksu sportowego "Orlik" w Racocie odbyły się kolejne zajęcia artystyczne adresowane do Seniorów.
Podczas spotkania członkinie klubu Seniora "Złota Jesień" rozwijały swoje twórcze umiejętności z zakresu decoupage.
Podczas minionych trzech spotkań Panie poznawały technikę wyplatania dekoracji bożonarodzeniowych z papierowej wikliny a wykonane ozdoby wysłane zostaną do Hospicjum w Kluczborku.
Zajęcia z seniorami realizowane są w ramach programu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie pn. "Jesień życia - radość bycia".
Kolejny termin zajęć zaplanowano na 24.11.2014 r.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Informacja o warsztatach artystycznych

2014-11-20

Informacja o zajęciach z cyklu „Twórczy Senior”, które odbędą się w Klubie Seniora w Racocie. (…) czyt. całość w załączniku.

Dołączone pliki:

1) Informacja o warsztatach artystycznychWarsztaty umiejętności społecznych „ABC dobrego stylu”

2014-11-20

W dniach 03, 04, 06, 07 oraz 13 listopada 2014 r. czternaście uczestniczek projektu „EFS szansą dla mnie!” brało udział w warsztatach „ABC dobrego stylu”. Zajęcia w wymiarze 25 godzin odbywały się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kościanie przy ul. Gostyńskiej 38. Warsztaty obejmowały zagadnienia z zakresu m.in. savoir vivre, organizacji przyjęć okolicznościowych, abc dobrego wyglądu i ubioru oraz tworzenia ozdób i dekoracji. Wszystkie panie z powodzeniem ukończyły zajęcia i otrzymały zaświadczenia.
Warsztaty prowadzone były w ramach Zadania Aktywna Integracja projektu „EFS szansą dla mnie!” realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościanie w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kościanie.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Wieczornica z okazji Święta Niepodległości

2014-11-19

Gdy wolności nadszedł czas…
Miło upłynął mieszkańcom Turwi wieczór Święta Niepodległości. Tradycyjnie od 2007 roku lokalna społeczność zapraszana jest na uroczystość upamiętniającą to narodowe święto. Tym razem obok szkoły w Turwi współorganizatorem imprezy był miejscowy Klub Seniora. Sala tego wieczoru wypełniona była po brzegi, przyszły całe rodziny z dziećmi, a swoją obecnością dodatkowo zaszczycili nas ksiądz proboszcz Krzysztof Pustkowiak, radny Gminy Kościan pan Tomasz Klem oraz dyrektor szkoły pan Paweł Kaczmarek. Przy kawie i ciastkach można było obejrzeć montaż słowno-muzyczny przygotowany przez nauczycielki i uczniów tutejszej szkoły. Pomimo trudnego tematu- utraty i zdobywania wolności, dzieci za pomocą tańca, symbolicznego ruchu, gestu i paru najpotrzebniejszych i najwłaściwszych słów doskonale oddały klimat naszej historii (świetności Polski, zaborów, kolejnych powstań i wreszcie odzyskania wolności). Powagi uroczystości dodały wspaniale przygotowana sceneria, muzyka i gra świateł.
W drugiej części spotkania wystąpił zespół Klubu Seniora. Swoimi wspomnieniami z dzieciństwa przypadającego na lata wojny podzielił się w bardzo wzruszający sposób pan Czesław Tul. Szczególnie mocno zapadła w jego pamięci pieśń pt. „Modlitwa obozowa”, którą to zespół rozpoczął swój patriotyczny koncert. Seniorzy zaśpiewali z pomocą specjalnie przygotowanych na tę okazję śpiewników takie piosenki jak: „O mój rozmarynie”, „Jak długo w sercach naszych”, „Pierwsza kadrowa”, „Legiony” i inne. Zespołowi akompaniował na akordeonie pan Heniu Myler, a podśpiewywali wszyscy zebrani. Słowa podziękowania należą się również osobom, które piekły ciasteczka oraz w jakikolwiek sposób wspomogły zorganizowanie wieczornicy.
Takie spotkanie nie tylko oddaje cześć tym, którzy polegli za naszą Ojczyznę, nastraja refleksjami, pogłębia narodową tożsamość, ale spaja nas jako społeczność, łączy pokolenia.
Janina Wesołek i Krystyna Nowak


Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Informacja o warsztatach artystycznych

2014-10-30

Informacja o zajęciach z cyklu „Twórczy Senior”, które odbędą się w Klubie Seniora w Racocie. (…) czyt. całość w załączniku.

Dołączone pliki:

1) Informacja o warsztatach artystycznychPodziękowania dla Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Starym Luboszu

2014-10-30

Dołączone pliki:

1) Podziękowania dla Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Starym LuboszuInformacja o II Igrzyskach Trzeciego Wieku

2014-10-30

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie w imieniu organizatorów informuje, że w dniu 15 listopada 2014 r. w hali sportowej w Racocie odbędą się II Igrzyska Trzeciego Wieku. Celem imprezy jest integracja środowiska seniorów i słuchaczy Uniwersytetów III Wieku. (...) czyt. całość w załączniku.

Dołączone pliki:

1) Informacja o II Igrzyskach Trzeciego Wieku"Wolontariat na medal 2014!"

2014-10-29

Szanowni Państwo,

Regionalny Ośrodek EFS w Lesznie przy Centrum PISOP ogłosił Konkurs "Wolontariat na medal 2014!". W ramach Konkursu poszukujemy lokalnych działań wolontarystycznych, w których organizację zaangażowane są dzieci i młodzież bądź dorośli i seniorzy.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię

Dołączone pliki:

1) konkurs animacyjny
2) regulamin konkursu
3) konkurs wolontariat
4) Wolontariat na medalZajęcia manualne dla mieszkańców Sierakowa

2014-10-23

W bieżącym miesiącu rozpoczęły się zajęcia artystyczne adresowane do mieszkańców Sierakowa. Zajęcia skierowane są do osób, które mają czas i ochotę spotkać się oraz własnoręcznie wykonać ozdoby. Do tej pory w świetlicy w Sierakowie odbyły się dwa warsztaty, podczas których uczestniczki poznawały technikę decoupage wykonując dekoracje na szklanych przedmiotach oraz tworząc bombki.
Zajęcia prowadzone są przez pracownika socjalnego GOPS w Kościanie Panią Kamilę Kuczyńską w odpowiedzi na potrzeby zgłoszone przez Panią Sołtys Renatę Bielawską.
Kolejne zajęcia zaplanowano w listopadzie br. Podczas spotkania uczestnicy poznają technikę wyplatania dekoracji bożonarodzeniowych z papierowej wikliny.
Rękodzieło w Klubie Seniora w Racocie

2014-10-23

W poniedziałek 20.10.2014 r. odbyły się warsztaty artystyczne adresowane do Seniorów. Członkinie Klubu Seniora z Racotu uczyły się wyplatania choinek z papierowej wikliny. Technikę wyplatania przedmiotów z papierowych rurek Panie poznały już na kilku wcześniejszych zajęciach, podczas których powstawały koszyczki, doniczki, wazony, wianki oraz serca.
Zajęcia z seniorami realizowane są w ramach programu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie pn. "Jesień życia - radość bycia".
Kolejny termin zajęć zaplanowano na 27.10.2014 r. w sali na terenie kompleksu sportowego "Orlik" w Racocie.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Informacja o warsztatach twórczych

2014-10-23

Informacja o zajęciach z cyklu „Twórczy Senior”, które odbędą się w Klubie Seniora w Racocie. (…) czyt. całość w załączniku.

Dołączone pliki:

1) Informacja o warsztatach twórczychSpotkanie z Posłem na Sejm RP

2014-10-07

W poniedziałek 8 września 2014 r. w sali gimnastycznej Szkoły Filialnej w Turwi odbyło się spotkanie Seniorów Klubu Złotej Jesieni z Posłem na Sejm RP Panem Wojciechem Ziemniakiem. W spotkaniu uczestniczyli także zaproszeni goście: Z-ca Wójta Gminy Kościan - Pan Andrzej Przybyła, Radny Gminy Kościan - Pan Tomasz Klem, Kierownik Szkoły Filialnej w Turwi - Pani Krystyna Nowak, pracownik socjalny GOPS w Kościanie - Pani Kamila Kuczyńska oraz od lat zaprzyjaźniony z klubem Pan Henryk Myler. Spotkanie otworzyła Pani Janina Wesołek - przewodnicząca Klubu Seniora w Turwi, która przywitała uczestników, podziękowała za przybycie oraz przedstawiła cel spotkania. Najważniejszym elementem spotkania było nagrodzenie Seniorów, którzy brali udział w konkurencjach zeszłorocznej edycji Igrzysk III Wieku.
Impreza odbywała się pod honorowym patronatem Anny Komorowskiej i to właśnie od Pani Prezydentowej, za pośrednictwem Posła, dyplomy i nagrody książkowe trafiły do zwycięskiej drużyny Seniorów z Turwi. Wśród nagrodzonych byli:
Pani Irena Bryszak, Pani Krystyna Harendarz, Pani Maria Krakowska, Pani Donata Grzymisławska, Pan Albin Matyjaszczyk, Pan Zbigniew Wasiółka, Pan Józef Nawrocki, Pan Mieczysław Krakowski. W kolejnej części spotkania Parlamentarzysta opowiedział o swojej pracy w Sejmie oraz udzielał odpowiedzi na pytania Seniorów. Przekazał także informację wraz z zaproszeniem na II Igrzyska III Wieku, które odbędą się 15 listopada br.
Następnie głos zabrali przybyli goście. Spotkanie odbyło się przy słodkim poczęstunku, który przygotowały Seniorki.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych

2014-10-01

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Kurs „Obsługa kasy fiskalnej wraz z terminalem płatniczym”

2014-09-30

W minionym tygodniu zakończył się kolejny kurs zawodowy dla uczestników projektu systemowego „EFS szansą dla mnie!” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Osiem pań od 18 do 24.09.2014 r. uczestniczyło w kursie „Obsługa kasy fiskalnej wraz z terminalem płatniczym”. Kurs obejmujący 30 godzin składał się z części teoretycznej i praktycznej oraz zakończył się egzaminem. Zakres tematyczny kursu obejmował m.in.: wprowadzenie do przepisów dotyczących stosowania kas fiskalnych, obsługę kasy fiskalnej, pracę z komputerem i obsługę programu sprzedaży oraz współdziałanie kasy fiskalnej z terminalem płatniczym. Uczestniczki przeszły pomyślnie egzamin oraz otrzymały zaświadczenie potwierdzające ukończenie kursu. Zajęcia odbywały się w Ośrodku Kształcenia Zawodowego w Kościanie.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię

   Zobacz także: Aktualności - archiwum (25-380 z 380)
      Świadczenia
      Świadczenia rodzinne i zasiłki          dla opiekunów
      Pomoc Społeczna
      Fundusz alimentacyjny
      Druki
      Świadczenia rodzinne
      Pomoc Społeczna
      Fundusz alimentacyjny
      Karta Dużej Rodziny
      Wymagane dokumenty
      Świadczenia rodzinne i zasiłki          dla opiekunów
      Pomoc Społeczna
      Fundusz alimentacyjny

Get Adobe Flash player


 
 


 

 
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie ul. Młyńska 15, 64-000 Kościan, tel. (65)512-07-26, tel./faks: (65)512-35-43

 
Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji