Internetowy serwis informacyjny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie 2014-10-20
 
 
      Menu Główne
      Aktualności
      Akcja zima
      Terminy wypłat świadczeń
      Świadczenia
      Druki
      Wymagane dokumenty
      Europejski Fundusz Społeczny
      Karta Dużej Rodziny
      Działania na rzecz Seniorów
      Prawo
      Telefony zaufania
      Ważne adresy
      Polecane strony
      Przemoc
      Przetargi
      Nabory na stanowiska
      Biuletyn Informacji Publicznej
      Kontakt
Październik 2014
  Aktualności

Spotkanie z Posłem na Sejm RP

2014-10-07

W poniedziałek 8 września 2014 r. w sali gimnastycznej Szkoły Filialnej w Turwi odbyło się spotkanie Seniorów Klubu Złotej Jesieni z Posłem na Sejm RP Panem Wojciechem Ziemniakiem. W spotkaniu uczestniczyli także zaproszeni goście: Z-ca Wójta Gminy Kościan - Pan Andrzej Przybyła, Radny Gminy Kościan - Pan Tomasz Klem, Kierownik Szkoły Filialnej w Turwi - Pani Krystyna Nowak, pracownik socjalny GOPS w Kościanie - Pani Kamila Kuczyńska oraz od lat zaprzyjaźniony z klubem Pan Henryk Myler. Spotkanie otworzyła Pani Janina Wesołek - przewodnicząca Klubu Seniora w Turwi, która przywitała uczestników, podziękowała za przybycie oraz przedstawiła cel spotkania. Najważniejszym elementem spotkania było nagrodzenie Seniorów, którzy brali udział w konkurencjach zeszłorocznej edycji Igrzysk III Wieku.
Impreza odbywała się pod honorowym patronatem Anny Komorowskiej i to właśnie od Pani Prezydentowej, za pośrednictwem Posła, dyplomy i nagrody książkowe trafiły do zwycięskiej drużyny Seniorów z Turwi. Wśród nagrodzonych byli:
Pani Irena Bryszak, Pani Krystyna Harendarz, Pani Maria Krakowska, Pani Donata Grzymisławska, Pan Albin Matyjaszczyk, Pan Zbigniew Wasiółka, Pan Józef Nawrocki, Pan Mieczysław Krakowski. W kolejnej części spotkania Parlamentarzysta opowiedział o swojej pracy w Sejmie oraz udzielał odpowiedzi na pytania Seniorów. Przekazał także informację wraz z zaproszeniem na II Igrzyska III Wieku, które odbędą się 15 listopada br.
Następnie głos zabrali przybyli goście. Spotkanie odbyło się przy słodkim poczęstunku, który przygotowały Seniorki.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych

2014-10-01

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Kurs „Obsługa kasy fiskalnej wraz z terminalem płatniczym”

2014-09-30

W minionym tygodniu zakończył się kolejny kurs zawodowy dla uczestników projektu systemowego „EFS szansą dla mnie!” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Osiem pań od 18 do 24.09.2014 r. uczestniczyło w kursie „Obsługa kasy fiskalnej wraz z terminalem płatniczym”. Kurs obejmujący 30 godzin składał się z części teoretycznej i praktycznej oraz zakończył się egzaminem. Zakres tematyczny kursu obejmował m.in.: wprowadzenie do przepisów dotyczących stosowania kas fiskalnych, obsługę kasy fiskalnej, pracę z komputerem i obsługę programu sprzedaży oraz współdziałanie kasy fiskalnej z terminalem płatniczym. Uczestniczki przeszły pomyślnie egzamin oraz otrzymały zaświadczenie potwierdzające ukończenie kursu. Zajęcia odbywały się w Ośrodku Kształcenia Zawodowego w Kościanie.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Wyjazd do Teatru Animacji w Poznaniu

2014-09-23

W dniu 20 września 2014 r. w ramach propagowania wzorców prawidłowego funkcjonowania społecznego poprzez edukację i kulturę, uczestnicy projektu systemowego "EFS szansą dla mnie!" wraz z członkami rodzin, obejrzeli w Teatrze Animacji w Poznaniu spektakl "Najmniejszy Bal Świata".
O godz. 9.00 wyruszyliśmy autokarem spod Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie do Poznania. Po odebraniu biletów wszyscy cierpliwie oczekiwali na spektakl. W teatralny świat wprowadził nas przez Magiczne Drzwi, tajemniczy przewodnik Pan Przechodzień. Na początku spektaklu Królewna Migawka, niegrzeczna, zbuntowana i pogniewana na rodziców: Króla Maciupka i Królową Malusię, za pomocą magicznego eliksiru wysłała ich na inną planetę.
Nie w smak jej były przygotowania do corocznego balu w najmniejszym królestwie świata, które odrywały ją od zabawy. Wkrótce jednak przekonała się, że z trudem daje sobie radę bez mamy i taty. (...) czyt. całość w załączniku.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię

Dołączone pliki:

1) Wyjazd do Teatru Animacji w PoznaniuDNI BEZPŁATNYCH PORAD PRAWNYCH

2014-09-02

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu w ramach akcji „Niebieski Parasol” zaprasza na dni bezpłatnych porad prawnych. (...) czyt. całość w załączniku.

Dołączone pliki:

1) DNI BEZPŁATNYCH PORAD PRAWNYCHWykonywanie dekoracji na dożynki gminne

2014-08-29

W środę 27.08. br. w świetlicy w Starym Luboszu odbyły się kolejne zajęcia artystyczne. Grupa członkiń tamtejszego Klubu Seniora od dłuższego czasu uczestniczy w warsztatach tworząc różne przedmioty i elementy ozdobne.
Podczas środowego spotkania seniorki przygotowywały dekoracje na stoły dożynkowe. Kwiaty doniczkowe zostały przyozdobione kłosami zbóż. Warsztaty prowadzone są przez pracownika socjalnego Panią Kamilę Kuczyńską w ramach programu dla seniorów pn. "Jesień życia - radość bycia".

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Informacja o warsztatach twórczych

2014-08-22

Informacja o zajęciach z cyklu „Twórczy Senior”, które odbędą się w Klubie Seniora w Starym Luboszu. (…) czyt. całość w załączniku.

Dołączone pliki:

1) Informacja o warsztatach twórczychKolejne kursy zawodowe w ramach projektu "EFS szansą dla mnie!"

2014-08-22

W ramach realizowanego w partnerstwie projektu systemowego "EFS szansą dla mnie!" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego rozpoczęły się kolejne kursy zawodowe. W miniony poniedziałek część uczestników rozpoczęła udział w kursie "Opiekun osoby zależnej z elementami dietetyki". Celem kursu jest przygotowanie uczestników do pracy w charakterze opiekuna osób starszych, chorych, dzieci.
Kurs obejmuje 80 godzin i jest podzielony na dwie części: teoretyczną oraz
praktyczną.(...) czyt. całość w załączniku.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię

Dołączone pliki:

1) Kolejne kursy zawodowe w ramach projektuKurs „Obsługa wózka jezdniowego podnośnikowego” w ramach projektu „EFS szansą dla mnie!”

2014-08-05

Wczoraj rozpoczął się kolejny kurs zawodowy pn. „Obsługa wózka jezdniowego podnośnikowego” prowadzony w ramach projektu „EFS szansą dla mnie!” realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościanie w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kościanie. Szkolenie prowadzone jest przez Ośrodek Kształcenia Zawodowego w Kościanie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Lesznie a wśród uczestników są 2 osoby rekrutowane do projektu przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie. Celem kursu jest nabycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych. Kursanci uczestniczą w zajęciach teoretycznych oraz praktycznych. Szkolenie trwać będzie do 18.08.2014 r. i zakończy się egzaminem.
Projekt systemowy „EFS szansą dla mnie!” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
FUNDUSZ ALMENTACYJNY – NOWY OKRES ZASIŁKOWY 2014/2015

2014-07-22

Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy są przyjmowane od dnia 1 sierpnia.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 31 października.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od dnia 1 września do dnia 31 października, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 30 listopada.
ZASIŁEK RODZINNY – NOWY OKRES ZASIŁKOWY

2014-07-22

ZASIŁEK RODZINNY – NOWY OKRES ZASIŁKOWY 2014/2015

Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych na nowy okres zasiłkowy są przyjmowane od dnia 1 września.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 30 września, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc listopad następuje do dnia 30 listopada.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od dnia 1 października do dnia 30 listopada, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc listopad następuje do dnia 31 grudnia.
Wykonywanie zaproszeń na dożynki gminne

2014-07-17

Wczoraj tj. 16 lipca br. w świetlicy w Starym Luboszu odbyły się kolejne zajęcia artystyczne. Grupa członkiń tamtejszego Klubu Seniora wyraziła chęć pomocy przy tworzeniu dekoracji dożynkowych. Środowe spotkanie obejmowało wykonywanie kartek okolicznościowych, które przeznaczone zostaną na zaproszenia na dożynki. Warsztaty prowadzone są przez pracownika socjalnego Panią Kamilę Kuczyńską w ramach programu dla seniorów pn. „Jesień życia – radość bycia”. Podczas kolejnych zajęć tworzone będą dekoracje na stoły.
Kurs komputerowy I i II stopnia w ramach projektu "EFS szansą dla mnie!"

2014-07-17

W poniedziałek 14.07.2014 r. rozpoczął się kurs komputerowy dla
uczestników projektu systemowego "EFS szansą dla mnie!" współfinansowanego
przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W kursie
bierze udział 11 osób z czego 3 osoby rekrutowane do projektu przez Gminny
Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie. Podczas zajęć praktycznych uczestnicy
mają możliwość zapoznania się z obsługą komputera, edytorem tekstu Word,
arkuszem kalkulacyjnym Excel, programem Power Point oraz Internetem. Kurs
trwać będzie do 23.07.2014 r. i zakończy się egzaminem. Firmą świadczącą
usługę szkoleniową jest Zakład Doskonalenia Zawodowego Centrum Kształcenia
Leszno a zajęcia odbywają się w Ośrodku Kształcenia Zawodowego w Kościanie
przy ul. Dworcowej 2.
Kurs prowadzony jest w ramach projektu "EFS szansą dla mnie!" realizowanego
przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościanie w partnerstwie z Gminnym
Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kościanie.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Zostań partnerem Karty Dużej Rodziny

2014-07-16

Karta Dużej Rodziny to ogólnopolski program opracowany
przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. To
system zniżek dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych,
jak i w firmach prywatnych. (...) czyt. całość w załączniku.

Dołączone pliki:

1) Zostań partnerem Karty Dużej RodzinySzkatułki z muszli

2014-07-11

W minioną środę w świetlicy wiejskiej w Starym Luboszu odbyły się kolejne zajęcia artystyczne z cyklu "Twórczy Senior" zorganizowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Kościanie. Uczestniczkami spotkania były członkinie tamtejszego Klubu Seniora. Na zajęciach panie wykonywały szkatułki i pudełka przy użyciu kartonowych pudełek oraz muszli. Zajęcia poprowadzone zostały w ramach programu "Jesień życia - radość bycia".
Kolejne zajęcia zaplanowano na 16.07.2014 r.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Informacja o warsztatach twórczych

2014-07-11

Informacja o zajęciach z cyklu „Twórczy Senior”, które odbędą się w Klubie Seniora w Starym Luboszu. (…) czyt. całość w załączniku.

Dołączone pliki:

1) Informacja o warsztatach twórczychWarsztaty zarządzania budżetem domowym w ramach projektu "EFS szansą dla mnie!"

2014-07-03

W dniu 01 lipca 2014 r. część uczestników projektu rozpoczęła udział w warsztatach "Zarządzanie budżetem domowym". Celem 25-godzinnych zajęć jest opanowanie określonych umiejętności z zakresu planowania budżetu domowego, kontrolowania wydatków, efektywnego oszczędzania a także radzenia sobie w trudnych sytuacjach finansowych. Zajęcia odbywają się w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kościanie przy ul. Gostyńskiej 38 i trwać będą do 04 lipca br. Firmą świadczącą usługę szkoleniową jest Zakład Doskonalenia Zawodowego Centrum Kształcenia Leszno.
Warsztaty prowadzone są w ramach Zadania Aktywna Integracja projektu "EFS szansą dla mnie!" realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościanie w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kościanie.

W ramach aktywnej integracji realizowany jest obecnie także kurs języka angielskiego, w którym biorą udział trzy osoby uczestniczące w projekcie.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Fotorelacja z warsztatów "Twórczy Senior"

2014-07-03

W załączeniu dokumentacja zdjęciowa z warsztatów artystycznych z udziałem członkiń Klubów Seniora w Racocie i Starym Luboszu.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Informacja o warsztatach twórczych

2014-07-03

Informacja o zajęciach z cyklu „Twórczy Senior”, które odbędą się w Klubie Seniora w Starym Luboszu. (…) czyt. całość w załączniku.

Dołączone pliki:

1) Informacja o warsztatach twórczychInformacja o warsztatach twórczych

2014-07-03

Informacja o zajęciach z cyklu „Twórczy Senior”, które odbędą się w Klubie Seniora w Starym Luboszu. (…) czyt. całość w załączniku.

Dołączone pliki:

1) Informacja o warsztatach twórczychPunkt informacyjny WKU

2014-07-02

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Relacja ze spotkania plenerowego "Dzień Rodzicielstwa Zastępczego połączony z piknikiem rodzinnym dla klientów GOPS w Kościanie"

2014-07-02

We wtorek 24 czerwca 2014 r. w godzinach od 15.30 do 19.30 na terenie Ośrodka "Wodnik" w Nowym Dębcu odbyło się spotkanie plenerowe "Dzień Rodzicielstwa Zastępczego połączony z piknikiem rodzinnym dla klientów GOPS w Kościanie" adresowane do uczestników projektu systemowego "EFS szansą dla mnie!" oraz członków ich rodzin. Projekt ten jest realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościanie we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kościanie... (czyt. całość w załączniku).


Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Karta Dużej Rodziny

2014-06-25

Informujemy, że w dniu 5 czerwca 2014 r. opublikowana została uchwała nr 85 Rady Ministrów w sprawie ustanowienia rządowego programu dla rodzin wielodzietnych (M.P. poz. 430), oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu dla rodzin wielodzietnych (Dz. U. poz.755 ), które określają zasady przyznawania rodzinom wielodzietnym Kart Dużej Rodziny. Oba akty weszły w życie z dniem 16 czerwca 2014 r.
Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny to system zniżek dla rodzin wielodzietnych, z co najmniej trójką dzieci.
Karta Dużej Rodziny umożliwi korzystanie ze zniżką z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju.
Lista miejsc i wysokość zniżek będzie na bieżąco aktualizowana na stronie: www.rodzina.gov.pl
Miejsca, w których będą przysługiwać zniżki zostaną oznaczone specjalnym znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.
Karta Dużej Rodziny wydawana jest bezpłatnie każdemu członkowi rodziny, także rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka:
- rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio,
- dzieci do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do 25 r. ż.,
- osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.
Karta przyznawana jest niezależnie od dochodu rodziny.
Wnioski o przyznanie Karty Dużej Rodziny wraz z dokumentami potwierdzającymi stanowienie rodziny wielodzietnej (do wglądu) można składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kościanie pokój nr 8 w godzinach urzędowania Ośrodka:
- w poniedziałki od 8:00 do 17:00,
- od wtorku do piątku od 7:30 do 15:15.


Więcej informacji na stronie :
- www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/karta-duzej-rodziny/informacje/
- www.rodzina.gov.pl


   Zobacz także: Aktualności - archiwum (24-359 z 359)
      Świadczenia
      Świadczenia rodzinne i zasiłki          dla opiekunów
      Pomoc Społeczna
      Fundusz alimentacyjny
      Druki
      Świadczenia rodzinne
      Pomoc Społeczna
      Fundusz alimentacyjny
      Karta Dużej Rodziny
      Wymagane dokumenty
      Świadczenia rodzinne i zasiłki          dla opiekunów
      Pomoc Społeczna
      Fundusz alimentacyjny

Get Adobe Flash player


 
 


 

 
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie ul. Młyńska 15, 64-000 Kościan, tel. (65)512-07-26, tel./faks: (65)512-35-43

 
Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji