Internetowy serwis informacyjny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie 2015-03-29
 
 
      Menu Główne
      Aktualności
      Akcja zima
      Terminy wypłat świadczeń
      Świadczenia
      Druki
      Wymagane dokumenty
      Europejski Fundusz Społeczny
      Karta Dużej Rodziny
      Działania na rzecz Seniorów
      Prawo
      Telefony zaufania
      Ważne adresy
      Polecane strony
      Przemoc
      Przetargi
      Nabory na stanowiska
      Biuletyn Informacji Publicznej
      Kontakt
Marzec 2015
  Aktualności

Fotorelacja z warsztatów twórczych w KS w Racocie, które odbyły się 17 marca

2015-03-19

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Informacja o warsztatach artystycznych

2015-03-19

Informacja o warsztatach artystycznych prowadzonych w ramach programu „Jesień życia – radość bycia”, które odbędą się w Racocie. Czyt. całość w załączniku.

Dołączone pliki:

1) Informacja o warsztatach artystycznychDzień Kobiet i Mężczyzn w KS w Racocie

2015-03-17

Fotorelacja ze spotkania w Klubie Seniora w Racocie, które odbyło się 12 marca 2015 r. z okazji świętowania Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Tworzenie ozdób wielkanocnych w Klubie Seniora w Racocie

2015-03-10

W ramach programu dla Seniorów pn. "Jesień życia - radość bycia" 9 marca 2015 r. w salce na terenie kompleksu sportowego "Orlik" w Racocie odbyły się pierwsze w tym roku warsztaty artystyczne z udziałem członkiń klubu seniora. Tym razem twórcza praca Seniorek z Racotu obejmowała tworzenie "sznurkowych" jajek. Do wykonania takich dekoracji potrzebne były balony, mulina lub włóczka oraz klej. Nadmuchany balon owijany był włóczką namoczoną w kleju. Przy użyciu tej metody powstały różnokolorowe ażurowe jajka. Na kolejnych zajęciach uczestniczki będą kończyć swoje prace, ponieważ zanim balon zostanie usunięty ze środka klej musi dokładnie wyschnąć.
Warsztaty artystyczne są formą aktywnego spędzania czasu wolnego oraz okazją do wzajemnej integracji. Powadzone są przez pracownika socjalnego GOPS Kościan Panią Kamilę Kuczyńską. Kolejne spotkanie zaplanowano na 17 marca br.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Informacja o warsztatach artystycznych

2015-03-10

Informacja o warsztatach artystycznych prowadzonych w ramach programu „Jesień życia – radość bycia”, które odbędą się w Racocie. Czyt. całość w załączniku.

Dołączone pliki:

1) Informacja o warsztatach artystycznychInformacja o warsztatach artystycznych

2015-03-05

Rozpoczynają się zajęcia artystyczne prowadzone w ramach programu „Jesień życia – radość bycia”. Najbliższe warsztaty odbędą się w Racocie. (…) czyt. całość w załączniku.

Dołączone pliki:

1) Informacja o warsztatach artystycznychOstatki karnawału u Seniorów w Turwi

2015-02-24

Wesoło zakończyli karnawał Seniorzy Klubu Złotej Jesieni w Turwi. Zabawę rozpoczęli walczykiem kotylionowym – kotyliony zdobił koziołek lub kózka. Wiadomo, że zabawa nasza przebiegała pod nazwą “Podkoziołek”. Każdy “koziołek” szybko znalazł swoją “kózkę” – śmiechu nie brakowało, bo nad tańczącymi parami czuwał słomiany kozioł z ukrytą fotokomórką. Bawili się nie tylko Seniorzy z Turwi, towarzyszyli nam zaprzyjaźnieni Seniorzy z Rąbinia, Wyskoci i Kościana. Miłym akcentem zabawy był pokaz mody. Wspaniałe zaprezentowali się modele ubrani w stroje ludowe, którzy wprowadzali na wybieg panie prezentujące najnowsze trendy stroju kobiety 40, 50, 60, 70, 80 letniej. Prezentacja była szokująca. Seniorzy owacjami na stojąco bili brawa a każdy “koziołek” marzył, by jak najwcześniej zatańczyć z modelem. Oprawę słowną pokazu oraz stroje przygotowała koleżanka Helena Trąbka – dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w pokazie. Do tańca przygrywał zespół Mylerów, który potrafi bawić starymi szlagierami, biesiadnymi melodiami – wszystkie melodie pod nogi Seniorów. Na zabawie było coś nie tylko dla ducha ale i brzucha, nie brakowało posiłków. Obsługą imprezy zajęły się wnuczki Seniorów, które spisały się na medal. Nie zabrakło też kilku słów nt. historii, nazw i zwyczajów, imprez kończących karnawał przedstawionych przez Panią Stróżyńską. Teraz już wszyscy Seniorzy przygotowują się do tradycyjnej Święconki a Panowie myślą poważnie, jak umilić Dzień Kobiet.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
TYDZIEŃ POMOCY OSOBOM POKRZYWDZONYM PRZESTĘPSTWEM

2015-02-06

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej informuje, że w dniach od 23 lutego 2015r. do 28 lutego 2015r. osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły skorzystać z bezpłatnych porad i informacji udzielanych przez prawników, psychologów oraz przedstawicieli wyżej wymienionych środowisk w trakcie dyżurów pełnionych w w/w podmiotach.
Dyżury specjalistów będą odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 18.00, natomiast w sobotę w godzinach 10.00 – 13.00.
Lista podmiotów, w których będzie można uzyskać niezbędną informację i ich adresy znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz na stronie www. pokrzywdzeni.gov.pl.
To był wyjątkowy koncert

2015-02-06

W czwartek 5 lutego br. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach tłumnie zebrana publiczność wysłuchała koncertu w wykonaniu zespołu "Veseli Halychany" ("Weseli Galicjanie") z Tarnopola na Ukrainie. Koncert zorganizowany został przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie we współpracy z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach oraz Centrum Kultury w Śmiglu a zaproszono na niego członków Klubów Seniora z Gminy Kościan. Z zaproszenia Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie skorzystało prawie 300 Seniorów. W koncercie uczestniczył także Wójt Gminy Kościan Pan Andrzej Przybyła oraz przedstawiciele organizatorów.
Zespół "Veseli Halychany" utworzony został w 1988 roku przez utalentowanych byłych studentów wyższych uczelni muzycznych z Równem, Tarnopola oraz Lwowa.
Obecnie kierownikiem artystycznym jest Miroslav Babchuk a zespół tworzą muzycy, soliści i tancerze. Na co dzień muzycy pracują w Tarnopolskiej Filharmonii.
Wczorajszy występ miał niezwykły charakter obejmował bowiem śpiew, muzykę graną na tradycyjnych instrumentach oraz taniec. Pierwsza część koncertu obejmowała repertuar klasyczny. Zgromadzona publiczność w niezwykłym skupieniu i z zaciekawieniem wsłuchiwała się w brzmienia instrumentów oraz występy wokalne obejmujące utwory muzyczne wybitnych kompozytorów.
Towarzyszyły im tańce wykonywane przez tancerzy m.in. tango i walc wiedeński. Druga część koncertu charakteryzowała się ogromną dawką humoru oraz żywiołowością. Muzycy i tancerze w przepięknych ukraińskich strojach zaprezentowali swoje narodowe piosenki folklorystyczne oraz tańce.
Publiczność z wielkim aplauzem przyjmowała każdy z zaprezentowanych wykonań.
A było czym się zachwycać. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewem artystów z seniorami. Cała sala śpiewała znane wszystkim utwory "Szła dzieweczka do laseczka" oraz "Hej Sokoły". Seniorzy nagrodzili wykonawców gromkimi oklaskami. Koncert przysporzył wiele wrażeń oraz pozytywnych emocji.
Artystom oraz wszystkim zaangażowanym w organizację koncertu oraz jego przeprowadzenie jeszcze raz serdecznie dziękujemy.


Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Zajęcia artystyczne dla mieszkańców Sierakowa

2015-02-06

W minioną środę odbyły się zajęcia manualne adresowane do mieszkańców Sierakowa.
Warsztaty obejmowały wyplatanie dekoracji z papierowej wikliny. Uczestniczki przy pomocy papierowych rurek tworzyły wielkanocne koszyczki oraz wianki.
Zajęcia prowadzone są przez pracownika socjalnego GOPS w Kościanie Panią Kamilę Kuczyńską w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców.
Bal Seniora

2015-01-26

10 stycznia w szkole w Turwi odbył się BAL SENIORA. Organizatorami tej uroczystości był KLUB SENIORA „ZŁOTA JESIEŃ W TURWI” oraz RADA RODZICÓW naszej szkoły.
Po raz szesnasty z kolei wnuczęta odśpiewały swoim babciom i dziadkom „Sto lat”. Pierwsza tak liczna impreza dla naszych seniorów odbyła się w 1999 roku. Wg danych Gazety Kościańskiej z tego czasu, w pierwszym Wieczorze Seniora uczestniczyło 120 zaproszonych gości. Tym razem było podobnie.
Nie sposób nie zauważyć, że w ciągu tych 16 lat wielu Seniorów odeszło bezpowrotnie… Ale dochodzą też nowi, co nas bardzo cieszy.
Aby uczcić nasze babcie i naszych dziadków nauczyciele i uczniowie przygotowali dla nich część artystyczną. Na początku zaprezentowano jasełka, następnie w tańcu z kolorowymi pomponami wystąpiły przedszkolaki. Klasa III przygotowała taniec nowoczesny, wierszyki, piosenki i krótką inscenizację o babci i dziadku. Jeden z uczniów Kacper Nawrocki zagrał kilka utworów na keyboardzie. Na zakończenie uroczystości babcie i dziadkowie otrzymali przygotowane przez dzieci upominki.
Po części artystycznej odbyła się zabawa taneczna. Na parkiecie powitał wszystkich kominiarz, który miał być gwarantem szczęścia na cały nowy rok. Uczestnicy balu zatańczyli poloneza, a w trakcie dalszej zabawy nie zabrakło też tańca kotylionowego, smacznego poczęstunku i innych atrakcji. Wszystkim dopisywały wspaniale humory i dobrego nastroju nie popsuł nawet silny wiatr, który na chwilę spowodował w naszej miejscowości wyłączenie prądu. Tak wspaniała impreza nie odbyłaby się, gdyby nie zaangażowanie wielu osób: seniorów, rodziców oraz pracowników szkoły.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Karta Dużej Rodziny

2015-01-14

Karta Dużej Rodziny uprawnia do korzystania ze zniżek, m.in. w ramach ofert handlowych, kulturalnych, rekreacyjnych i transportowych na terenie całego kraju. Karta przysługuje rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Karta jest wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny wg zasad określonych w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. z 2014r., poz. 1863). Aktualny wykaz instytucji i firm oferujących zniżki znajduje się na stronie:
https://rodzina.gov.pl/duza-rodzina/uprawnienia?dzial=pliki

Prawo do posiadania Karty przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, przez którą rozumie się rodzinę, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci:
1) w wieku do ukończenia 18 roku życia,
2) w wieku do ukończenia 25 roku życia - w przypadku gdy dziecko uczy się w:
a)szkole - do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego,
b)szkole wyższej - do końca roku akademickiego
-w którym jest planowane ukończenie nauki w danej placówce zgodnie z oświadczeniem,
3) bez ograniczeń wiekowych - w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Więcej informacji w załączniku nr 1.

Dołączone pliki:

1) Informacja
2) WniosekWigilia Seniorów z Turwi

2015-01-05

Organizacja opłatkowego spotkania mile zaskoczyła Seniorów z Turwi. Spotkaliśmy się w lokalu Dolce Vita w Nowym Luboszu. Na spotkanie przybyli Ksiądz Proboszcz Parafii Wyskoć, Wójt Gminy Kościan, radny Gminy Kościan, Kierownik oraz pracownik socjalny GOPS w Kościanie, Kierownik OPS w Czempiniu, Kierownik Szkoły Filialnej z Turwi oraz przyjaciele Klubu. Wszyscy obecni dzieląc się opłatkiem składali sobie wzajemnie życzenia. Nie brakowało ciepłych słów oraz życzeń od zaproszonych gości. Po wieczerzy Gwiazdor wręczył gościom upominek a każdy Senior otrzymał paczkę ze słodyczami oraz symboliczny upominek ufundowany przez Panie Nowak i Zmarz. Wspaniały świąteczny wystrój lokalu, obsługa, śpiew kolęd przy akompaniamencie Pana Henryka Mylera wytworzyły niepowtarzalny nastrój. Seniorzy pełni wrażeń rozważali, że chyba również warto będzie przyjechać do tego lokalu na tradycyjną Święconkę.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Z wizytą u najstarszych mieszkańców Gminy Kościan

2014-12-23

W poniedziałek 22.12.2014 r. Wójt Gminy Kościan Pan Andrzej Przybyła wraz z Kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie Panią Bożeną Lewińską udali się z życzeniami świątecznymi do 38 najstarszych mieszkańców naszej gminy. Wśród odwiedzanych osób było: siedemnastu 90 – latków, trzynastu 91- latków, ośmiu 95- latków i więcej oraz najstarszy mieszkaniec Gminy Kościan, który obchodził niedawno swoje 100 urodziny. Spotkania były okazją do złożenia życzeń świątecznych oraz przekazania drobnych upominków. Szanownym Seniorom raz jeszcze życzymy radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz zdrowia i pomyślności w Nowym Roku.
Życzenia bożonarodzeniowe

2014-12-23

W oczekiwaniu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia
składamy najserdeczniejsze życzenia.
Niech pod świąteczną choinką
znajdzie się radość i odpoczynek,
życzliwość i wzajemne zrozumienie,
a Nowy 2015 Rok obdaruje
zdrowiem, pogodą ducha,
pomyślnością i szczęściem

Kierownik wraz z Pracownikami
Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Kościanie

Bożena Lewińska

Boże Narodzenie 2014

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Warsztaty artystyczne w Klubie Seniora w Starym Luboszu

2014-12-17

W miniony czwartek zakończył się cykl zajęć artystycznych, podczas których członkinie Klubu Seniora "Bursztyn" w Starym Luboszu tworzyły dekoracje świąteczne z papierowej wikliny. Warsztaty odbywały się w świetlicy wiejskiej. Panie poznały metodę wyplatania choinek oraz gwiazdek z papierowych rurek. Część wykonanych prac ozdobiona została świątecznymi motywami z serwetek przy użyciu metody decoupage.
Zajęcia z seniorami realizowane są w ramach programu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie pn. "Jesień życia - radość bycia".
Kolejne zajęcia rozpoczną się w styczniu 2015 r.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Spotkanie podsumowujące projekt systemowy

2014-12-17

Dnia 15 grudnia 2014 r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie zorganizował spotkanie podsumowujące projekt systemowy pn. "EFS szansą dla mnie" realizowany w 2014 roku, którego Liderem było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościanie. Na potrzeby realizacji projektu podpisana została umowa partnerska określająca rolę i zadania Lidera - PCPR Kościan i Partnera
- GOPS Kościan.
Dobiegający końca projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.
Na realizację projektu zaplanowano środki w wysokości 943 488,62 zł a przyznana kwota dofinansowania wynosiła 844 422,31 zł. Zarówno Lider jak i Partner zobowiązani byli do wniesienia wkładu własnego w wysokości 10,5 % wartości projektu.
Podsumowanie projektu odbyło się w salce konferencyjnej Urzędu Gminy Kościan. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych Gminy
Kościan: Wójt Gminy Kościan - Pan Andrzej Przybyła, Z-ca Wójta Gminy Kościan
- Pan Henryk Bartoszewski, Skarbnik Gminy Kościan - Pani Regina Włodarczak, Przewodniczący Rady Gminy Kościan - Pan Jan Szczepaniak, uczestnicy projektu, Kierownik oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie. (...) czyt. całość w załączniku.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię

Dołączone pliki:

1) Spotkanie podsumowujące projekt systemowyKierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie informuje, iż w dniu 24 grudnia 2014r. tut. ośrodek będzie nieczynny.

2014-12-10

   Zobacz także: Aktualności - archiwum (19-391 z 391)
      Świadczenia
      Świadczenia rodzinne i zasiłki          dla opiekunów
      Pomoc Społeczna
      Fundusz alimentacyjny
      Druki
      Świadczenia rodzinne
      Pomoc Społeczna
      Fundusz alimentacyjny
      Karta Dużej Rodziny
      Wymagane dokumenty
      Świadczenia rodzinne i zasiłki          dla opiekunów
      Pomoc Społeczna
      Fundusz alimentacyjny

Get Adobe Flash player


 
 


 

 
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie ul. Młyńska 15, 64-000 Kościan, tel. (65)512-07-26, tel./faks: (65)512-35-43

 
Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji