Internetowy serwis informacyjny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie 2015-11-30
 
 
      Menu Główne
      Aktualności
      Akcja zima
      Terminy wypłat świadczeń
      Świadczenia
      Druki
      Wymagane dokumenty
      Europejski Fundusz Społeczny
      Karta Dużej Rodziny
      Działania na rzecz Seniorów
      Prawo
      Telefony zaufania
      Ważne adresy
      Polecane strony
      Przemoc
      Przetargi
      Nabory na stanowiska
      Biuletyn Informacji Publicznej
      Kontakt
Listopad 2015
  Aktualności

101 lat minęło jak jeden dzień

2015-11-19

Edward Matczak z Widziszewa skończył sto jeden lat. Urodziny świętował 7 listopada. W przeddzień urodzin zacnego jubilata odwiedzili: wójt Andrzej Przybyła, Jan Szczepaniak - przewodniczący Rady Gminy Kościan i Bożena Lewińska - kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Z okazji urodzin pan Edward odebrał list gratulacyjny wraz z życzeniami zdrowia, szczęścia i długich lat życia, upominek (zestaw ręczników) i bukiet czerwonych róż. Był jubileuszowy tort z napisem: ,,101 lat Edwarda’’ i kawa.

O panu Edwardzie pisaliśmy przed rokiem w artykule ,,Żywot człowieka poczciwego’’. Edward Matczak urodził się 7 listopada 1914 r. w Stanach Zjednoczonych. Był jednym z siedmiorga dzieci Marianny i Józefa. Gdy miał 9 lat, rodzina Matczaków wróciła do Polski. Ojciec pana Edwarda zdecydował zrzec się amerykańskiego obywatelstwa. Jako 25-latek pan Edward brał czynny udział w Kampanii Wrześniowej. Został pojmany i wzięty do niewoli. Jego zasługi uhonorowano licznymi odznaczeniami m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Zwycięstwa i Wolności, dyplomem uznania za obronę Ojczyzny w 1939 r. Dwukrotnie był żonaty. Ma ośmioro dzieci (dwoje już nie żyje), 14 wnuków, 26 prawnuków i 12 praprawnuków. Pracował w PGR. Obsługiwał młockarnie i jeździł traktorem. Po wypadku w pracy, gdy młockarnia wciągnęła rękaw i przecięła ścięgna w lewej ręce, przeszedł na rentę inwalidzką. Dorabiał sobie jako stróż.

W gminie Kościan pan Edward zamieszkał dopiero przed czterema laty. Do Widziszewa przeprowadził się z Leszna. Mieszka wraz z córką i zięciem. Pomimo skończonych stu jeden lat ma sporo pogody ducha. Niestety, kłopoty ze słuchem utrudniają mu dziś kontakty z najbliższym otoczeniem. Pierwszy stulatek w gminie Kościanie nie stosuje żadnej diety.

- Je wszystko, a najchętniej to co tłuste - mówi córka. - Jeszcze kilka lat temu kupił sobie nowy samochód, ale po wypadku już mu nie oddali prawa jazdy. Miał wtedy z 95 lat. Nigdy nie palił i nie pił.

- Teść często wspomina historie z czasów wojennych i to z takimi detalami, jakby zdarzyły się wczoraj. Często opowiada sam sobie o swojej pierwszej żonie - dopowiada zięć. - Czyta bez okularów, lubi grać na akordeonie i harmonijce ustnej, a jeszcze kilka lat temu sam prowadził samochód. Ostatni rok spędził w łóżku. Kilka dni temu znów zaczął wstawać i chodzić, a nawet grać na organkach. (kar)

Z okazji 101. urodzin Edwarda Matczaka życzenia jubilatowi złożyli samorządowcy

Fot. Karina Jankowska

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Świąteczne dekoracje w Klubie Seniora w Racocie

2015-11-19

W miniony poniedziałek rozpoczął się cykl zajęć artystycznych, podczas których członkinie Klubu Seniora "Złota Jesień" w Racocie tworzyć będą dekoracje bożonarodzeniowe. Poniedziałkowe warsztaty odbyły się w sali kompleksu sportowego Orlik i obejmowały tworzenie śnieżnych choinek oraz koronkowych bombek.
Zajęcia z seniorami realizowane są w ramach programu Gminnego Ośrodka Pomocy
Społecznej w Kościanie pn. "Jesień życia - radość bycia".

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Warsztaty tworzenia bombek metodą decoupage

2015-11-19

We wtorek 17.11.2015 r. w świetlicy w Kurzej Górze odbyły się kolejne zajęcia rękodzieła artystycznego. Grupa członkiń Klubu Seniora "Wrzosy" uczestniczy w warsztatach zdobienia przedmiotów metodą decoupage. Podczas minionych warsztatów seniorki wykonywały zaprojektowane według własnego pomysłu oryginalne bombki na choinkę. Warsztaty prowadzone są przez pracownika socjalnego Panią Kamilę Kuczyńską w ramach programu dla seniorów pn. "Jesień życia - radość bycia".

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Igrzyska Trzeciego Wieku

2015-11-12

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie w imieniu organizatorów informuje, że w dniu 14 listopada 2015 r. w hali sportowej w Racocie odbędą się III Igrzyska Trzeciego Wieku. Celem imprezy jest integracja środowiska seniorów i słuchaczy Uniwersytetów III Wieku.
Międzypokoleniowe warsztaty decoupage

2015-11-12

W miniony poniedziałek 09.11.2015 r. w Bibliotece w Racocie w ramach programu "Babcia, dziadek i ja!" odbyły się warsztaty artystyczne, podczas
których seniorki wraz z wnukami zdobiły bombki metodą decoupage. Członkinie
Klubu Seniora "Złota Jesień" w Racocie zapoznały się z tą metodą na
prowadzonych wcześniej warsztatach decoupage. Na zajęcia przybyła liczna
grupa uczestników a efektem były piękne, kolorowe bombki. To międzypokoleniowe spotkanie było połączone z wystawą prac seniorek w ramach prowadzonych w bibliotece spotkań z ciekawymi ludźmi.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Razem łatwiej

2015-11-06

Dobiega końca realizacja projektu pn. „Razem łatwiej – kompleksowe wsparcie rodzin w trudnych sytuacjach życiowych”, który napisany został w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Wojewodę Wielkopolskiego.

Realizatorem projektu było Stowarzyszenie „Centrum Rozwoju Gminy Kościan” we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kościanie oraz Gminą Kościan.

Projekt miał na celu wsparcie funkcjonowania rodzin będących w trudnych sytuacjach życiowych związanych z rozpadem rodziny i przemocą, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci. W programie uczestniczyło 18 rodzin z Gminy Kościan. W ramach programu osoby dorosłe miały możliwość udziału w zajęciach wspierająco – edukacyjnych oraz skorzystania z indywidualnych konsultacji psychologicznych. Dla 40 dzieci z rodzin biorących udział w programie zorganizowane zostały warsztaty psychologiczne z podziałem na dwie grupy wiekowe. W okresie od maja do listopada 2015 r. zrealizowano 16 godzin zajęć wspierająco – edukacyjnych dla dorosłych, 20 godzin indywidualnej pomocy psychologicznej oraz 16 godzin warsztatów psychologicznych dla dzieci. W grudniu br. planowane jest spotkanie podsumowujące realizację programu połączone z warsztatem edukacyjnym nt. „Aktywne spędzanie czasu wolnego”.

Projekt „Razem łatwiej – kompleksowe wsparcie rodzin w trudnych sytuacjach życiowych” współfinansowany był przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.Tworzenie kotylionów w barwach narodowych

2015-11-05

W miniony poniedziałek tj. 2 listopada br. w Filii Bibliotecznej w Racocie
odbyły się warsztaty tworzenia kotylionów. Członkinie Klubu Seniora "Złota
Jesień" własnoręcznie wykonywały biało-czerwone kotyliony, które wręczane
będą osobom uczestniczącym w obchodach rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz uroczystości patriotycznej w Racocie. Warsztaty zorganizowane zostały przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie,
natomiast materiały potrzebne do wykonania kotylionów zapewniła Gmina Kościan.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Fotorelacja z warsztatów decoupage w Klubie Seniora "Złota Jesień" w Racocie

2015-11-05

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Zdobienie przedmiotów techniką decoupage w Klubie Seniora w Kurzej Górze

2015-11-05

We wtorek 3 listopada 2015 r. w ramach zajęć "Twórczy Senior" rozpoczął się
cykl warsztatów artystycznych obejmujący zdobienie przedmiotów techniką decoupage. W zajęciach uczestniczyły panie z Klubu Seniora "Wrzosy" w Kurzej
Górze, które po zapoznaniu z zasadami metody decoupage, własnoręcznie tworzyły kolorowe dekoracje przy użyciu szklanych naczyń. Warsztaty zorganizowane zostały w ramach programu "Jesień życia - radość bycia" realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Jesienne warsztaty decoupage w Klubie Seniora w Racocie

2015-10-20

Członkinie racockiego Klubu Seniora "Złota Jesień" spotkały się wczoraj na
warsztatach obejmujących zdobienie przedmiotów techniką decoupage. Zajęcia realizowane są w ramach programu "Jesień życia - radość bycia". Decoupage jest techniką zdobienia przedmiotów polegającą na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. W ten sposób można wykonać dekorację do domu lub przygotować prezent dla bliskiej osoby. Efektem zajęć są pięknie przystrojone szklane wazony, świeczniki, chusteczniki i szkatułki. Zajęcia rękodzieła artystycznego prowadzone są cyklicznie przez pracownika socjalnego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie p. Kamilę Kuczyńską i odbywają się w świetlicy OSP w Racocie.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Prelekcja nt. bezpieczeństwa Seniorów w Klubie Seniora w Starych Oborzyskach

2015-10-20

W miniony czwartek tj. 15.10.2015 r. w świetlicy w Starych Oborzyskach odbyły się zajęcia z cyklu "Bezpieczny Senior". Głównym elementem spotkania była prelekcja, którą przedstawił funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Kościanie mł. asp. Mariusz Wojciechowski. Prelekcja miała charakter profilaktyczny i poświęcona była zagrożeniom, na które narażone są osoby
starsze. Omówiono sytuacje, w jakich dochodzi do kradzieży, metody działania
oszustów oraz wskazano jak postępować w sytuacjach nagłych zagrożeń. Przedstawiono także sytuacje dotyczące kradzieży czy zgubienia dokumentów
oraz co zrobić, kiedy przydarzy nam się podobna sytuacja. Druga część prelekcji dotyczyła przepisów o ruchu drogowym w zakresie kierowania rowerem oraz zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Na zakończenie prelegent udzielał odpowiedzi na indywidualne pytania seniorów. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali ulotki informacyjne.
Prelekcja zorganizowana została przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w
Kościanie w ramach adresowanego dla seniorów programu "Jesień życia - radość
bycia".

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Słodko i smacznie w Racocie

2015-10-19

W poniedziałek 12.10.2015 r. w Racocie odbyły się kolejne warsztaty kulinarne, w których uczestniczyły Seniorki wraz z wnukami. Spotkanie odbyło się w ramach programu "Babcia, dziadek i ja!" adresowanego do najstarszych i najmłodszych mieszkańców Racotu. Członkinie Klubu Seniora "Złota Jesień" wraz z dziećmi przygotowywały gofry. Po przygotowaniu ciasta i wysmażeniu gofrów nadszedł najważniejszy dla dzieci moment czyli dekorowanie gofrów słodkościami i degustacja. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Było słodko i smacznie. Nie zabrakło także zabaw integrujących dzieci i Seniorki.
Projekt "Babcia, dziadek i ja!" jest realizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy
Społecznej w Kościanie przy finansowym wsparciu pani Sołtys oraz Rady Sołeckiej Racotu.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Zajęcia z cyklu "Bezpieczny Senior" w Klubie Seniora w Racocie

2015-10-19

W dniu 08.10.2015 r. w Klubie Seniora "Złota Jesień" w Racocie odbyło się
spotkanie z cyklu "Bezpieczny Senior" w ramach programu "Jesień życia -
radość bycia". W ramach spotkania prelekcję nt. przyczyn powstawania pożarów
oraz zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wygłosili przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie. Przedstawiono działania związane z bezpieczeństwem i ochroną przeciwpożarową. Druga część prelekcji dotyczyła zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, którą często strażacy podejmują wobec poszkodowanych.
Na zakończenie strażacy udzielali odpowiedzi na indywidualne pytania seniorów.


Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Tworzenie dekoracji z papierowej wikliny w Klubie Seniora w Kurzej Górze

2015-10-16

We wtorek 13.10.2015 r. w Klubie Seniora "Wrzosy" w Kurzej Górze odbyły się
pierwsze zajęcia z cyklu "Twórczy Senior" organizowane przez Gminny Ośrodek
Pomocy Społecznej w Kościanie. Warsztaty zorganizowane zostały w odpowiedzi
na prośbę przewodniczącej klubu p. Danuty Kmieciak, która zgłosiła potrzebę
realizacji zajęć rękodzieła artystycznego, a poprzedzone zostały spotkaniem
organizacyjnym, podczas którego ustalono tematykę i częstotliwość spotkań.
Wtorkowe zajęcia odbyły w świetlicy wiejskiej a tematem przewodnim było tworzenie dekoracji z papierowej wikliny. Podczas warsztatów członkinie Klubu Seniora poznały technikę tworzenia papierowych rurek oraz nauczyły się tworzyć gwiazdę przy wykorzystaniu minimalnych środków: gazety kleju i nożyczek.
Kolejne zajęcia odbędą się w listopadzie br. i obejmować będą tworzenie dekoracji metodą decoupage.
Warsztaty zorganizowane zostały w ramach adresowanego do seniorów programu
"Jesień życia - radość bycia".

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Zdrowe zalecenia żywieniowe - prelekcja dla członków Klubu Seniora w Kokorzynie

2015-10-07

W miniony poniedziałek tj. 5 października br. w świetlicy wiejskiej w Kokorzynie członkowie Klubu Seniora Starszych Pań i Panów spotkali się z panią dietetyk Jagodą Bzowy. Spotkanie to zorganizowane zostało przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie w ramach programu dla seniorów pn. "Jesień życia - radość bycia". Najważniejszym punktem poniedziałkowego spotkania była prelekcja nt. żywienia osób starszych. Prelegentka omówiła najczęstsze niedobory, dotykające osoby starsze oraz zalecenia żywieniowe w różnych jednostkach chorobowych. Podkreśliła, iż jedną z miar prawidłowego odżywiania są właściwe proporcje między dostarczanymi wraz z pokarmem białkami, tłuszczami i węglowodanami. Wykład ten uzupełniony był praktycznymi przykładami oraz materiałami edukacyjnymi.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Zasady skutecznej komunikacji - prelekcja w Klubie Seniora w Kiełczewie

2015-09-25

W ramach programu "Jesień życia - radość bycia" Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie w dniu 17.09.2015 r. zorganizował dla członków
Klubu Seniora w Kiełczewie spotkanie dotyczące komunikacji interpersonalnej
Seniorów. Podczas spotkania, które odbyło się w Szkole Podstawowej w Kiełczewie, członkowie Klubu Seniora wysłuchali prelekcji psychologa Pani Jagody Bzowy. Prelegentka omówiła schemat komunikacji, porozumiewanie się
werbalnie i niewerbalnie, narzędzia aktywnego słuchania. Wskazała także na
przeszkody napotykane w komunikowaniu ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji dziadków z wunkami. Uczestnikom zaprezentowano również krótki film ukazujący sposób komunikowania się osoby nieposiadającej rąk i nóg. Na zakończenie odbyła się dyskusja dotycząca sytuacji bohatera filmu i jego sposobów porozumiewania się.


Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Bezpieczeństwo Seniorów - prelekcja dla członków Klubu Seniora w Turwi

2015-09-25

Wczoraj tj. 24.09.2015 r. w Klubie Seniora w Turwi odbyły się zajęcia z cyklu "Bezpieczny Senior" w ramach programu "Jesień życia - radość bycia". Członkowie Klubu Seniora Złotej Jesieni uczestniczyli w spotkaniu, podczas którego wysłuchali prelekcji funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji w Kościanie starszego aspiranta Radosława Nowaka. Przedstawione zostały zagrożenia, na które narażone są osoby starsze. Prelegent omówił metody działania oszustów oraz wskazał jak postępować w sytuacjach nagłych zagrożeń m.in. kradzieży dowodu osobistego i karty bankomatowej.
Seniorzy podzielili się informacjami na temat sytuacji nawiązujących do prelekcji,jakich doświadczyli osobiście. Na zakończenie funkcjonariusz udzielał
odpowiedzi na indywidualne pytana seniorów. Spotkanie zrealizowane zostało przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie przy współpracy z Komendą
Powiatową Policji w Kościanie.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Seniorki z Racotu aktywne na imprezie Wielkopolska Wieś Zaprasza

2015-09-16

W sobotę 5 września br. grupa seniorek z Klubu Seniora "Złota Jesień" z Racotu uczestniczyła w imprezie "Wielkopolska Wieś Zaprasza", która odbywała się w Centrum Wystawowo Edukacyjnym w Gołaszynie. Członkinie racockiego klubu zaprezentowały prace rękodzieła artystycznego, które wykonane zostały podczas warsztatów "Twórczy Senior" organizowanych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie w ramach programu "Jesień życia - radość bycia".
Organizatorami imprezy był Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Wielkopolska Izba Rolnicza, Gmina Bojanowo, Starostwo Powiatowe w
Rawiczu oraz Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Rawiczu. Podczas sobotniego
spotkania odbywała się prezentacja działalności Kół Gospodyń Wiejskich,
pokazy kulinarne, piknik mleczarski połączony z degustacją oraz kiermasz
ogrodniczy. Można było również posłuchać i podziwiać występy artystyczne w
wykonaniu Kapeli Dudziarskiej z Krobi, zespołów ludowych "Gołaszyniacy" z
Gołaszyna i "Włościanie" z Sobiałkowa oraz Grupy Mażoretek z Leszna. Stoisko
prezentujące prace artystyczne racockich Seniorek było chętnie odwiedzane
przez zwiedzających, którzy podziwiali pomysły i ręcznie wykonane dekoracje.
Za aktywny udział w imprezie Seniorki zostały obdarowane nagrodą ufundowaną
przez organizatorów.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię

Dołączone pliki:

1) Seniorki z Racotu aktywne na imprezie Wielkopolska Wieś Zaprasza
2) Seniorki z Racotu aktywne na imprezie Wielkopolska Wieś ZapraszaKwiaty z butelek w Klubie Seniora w Starym Luboszu

2015-09-16

Członkinie Klubu Seniora "Bursztyn" w Starym Luboszu spotykają się w świetlicy OSP na warsztatach artystycznych podczas których powstają kwiaty z plastikowych butelek po napojach. W minioną środę panie tworzyły kwiaty z wykonanych na poprzednich zajęciach kolorowych kielichów kwiatowych,pręcików i liści. Powstałe dekoracje będą wspaniałą ozdobą ogrodu lub domu.
Zajęcia artystyczne realizowane są przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie w ramach programu dla Seniorów "Jesień życia - radość bycia".

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Fotorelacja z warsztatów artystycznych w Klubie Seniora w Racocie

2015-09-07

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Seniorzy z Turwi zwiedzili Ziemię Lubuską

2015-09-04

W dniu 29 sierpnia 2015 r. 50 – osobowa grupa Seniorów z Turwi wyruszyła zwiedzać ciekawe zakątki Ziemi Lubuskiej. Rozpoczęliśmy od Świebodzina, gdzie w Parafii Miłosierdzia Bożego uczestniczyliśmy we Mszy Św. odprawionej w intencji pielgrzymów z Turwi a następnie udaliśmy się pod figurę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, która wywarła na nas olbrzymie wrażenie. Żadne zdjęcie nie jest w stanie zastąpić obejrzenia Figury z bliska. Dalsza trasa zwiedzania to miejscowość Stara Wieś – Winnica Kinga. Właściciel winnicy zapoznał nas z uprawą winorośli, ich gatunkami oraz z produkcją win. Po zwiedzeniu winnicy gospodarze zaprosili nas do muzeum staroci, gdzie zastaliśmy pięknie zastawione stoły z przekąskami wyprodukowanymi przez właścicieli. Były to inne przekąski na bazie miejscowych produktów ale bardzo smaczne. Mieliśmy również okazję degustować wina wyprodukowane w winnicy na bazie miejscowych winorośli a także owoców i gronowych konfitur ich produkcji. Każdy uczestnik wycieczki mógł nabyć artykuły wytworzone w tej winnicy. Następnym etapem było przejście do Parku Krasnala w Nowej Soli umieszczonego w Księdze Rekordów Guinesa. Na koniec naszego pobytu w Nowej Soli spacerkiem przeszliśmy przez kładkę podziwiając kanał portu Odry, most podnoszony oraz Stocznię Konstal. Pogoda dopisała. Wszyscy stwierdzili, że Ziemia Lubuska jest piękna.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Informacja dotycząca konsultacji prawnych i psychologicznych

2015-09-03

Informujemy, że od 17.09.2015r. w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kościanie, ul. Gostyńska 38, udzielane będą bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne wyłącznie dla osób pokrzywdzonych przestępstwem. Będą one udzielane w każdy czwarek od godz. 15.00 do 17.00, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym: 65 512 02 17, kom. 669 250 002.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Wakacyjne warsztaty twórcze w Klubie Seniora w Racocie

2015-08-18

Wczoraj w świetlicy OSP w Racocie odbyły się warsztaty artystyczne, w których uczestniczyły członkinie Klubu Seniora "Złota Jesień". Tym razem tworzone były papierowe kwiaty, z których w połączeniu z wiklinowymi wiankami powstaną piękne dekoracje. Poniedziałkowe zajęcia były kontynuacją rozpoczętego w poprzednim tygodniu cyklu tworzenia dekoracji przy użyciu wytłaczanek do jaj. Zajęcia prowadzone są w ramach programu "Jesień życia - radość bycia" a racocki klub seniora jest najbardziej aktywny artystycznie.
Na kolejnych warsztatach seniorki spotkają się 24.08.2015 r.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Dopalacze. Gdzie szukać pomocy? Najważniejsze numery telefonów

2015-08-03

Masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia? Wiesz wszystko o negatywnych skutkach tych niebezpiecznych substancji? Masz informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami? Jesteś uzależniony? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów pod którymi można szukać pomocy. Lista zostanie także przekazana do wszystkich resortów, urzędów wojewódzkich oraz powiatów.

800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 20:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących dopalaczy.

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem pomoc@800100100.pl. W 2014 roku 61 rozmów dotyczyło problemów z dopalaczami.

800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

Źródło:http://www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wszystkie/inne/art,7315,dopalacze-gdzie-szukac-pomocy-najważniejsze-numery-telefonow.html

Dołączone pliki:

1) Dopalacze. Gdzie szukać pomocy? Najważniejsze numery telefonów
   Zobacz także: Aktualności - archiwum (25-443 z 443)
      Świadczenia
      Świadczenia rodzinne i zasiłki          dla opiekunów
      Pomoc Społeczna
      Fundusz alimentacyjny
      Druki
      Świadczenia rodzinne
      Pomoc Społeczna
      Fundusz alimentacyjny
      Karta Dużej Rodziny
      Wymagane dokumenty
      Świadczenia rodzinne i zasiłki          dla opiekunów
      Pomoc Społeczna
      Fundusz alimentacyjny

Get Adobe Flash player


 
 


 

 
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie ul. Młyńska 15, 64-000 Kościan, tel. (65)512-07-26, tel./faks: (65)512-35-43

 
Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji