Internetowy serwis informacyjny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie 2016-02-06
 
 
      Menu Główne
      Aktualności
      Akcja zima
      Terminy wypłat świadczeń
      Świadczenia
      Druki
      Wymagane dokumenty
      Europejski Fundusz Społeczny
      Karta Dużej Rodziny
      Działania na rzecz Seniorów
      Prawo
      Telefony zaufania
      Ważne adresy
      Polecane strony
      Przemoc
      Przetargi
      Nabory na stanowiska
      Biuletyn Informacji Publicznej
      Kontakt
Luty 2016
  Aktualności

Informacja

2016-02-03

Wójt Gminy Kościan informuje, że w oparciu o dostępne dane i materiały oraz wstępne konsultacje społeczne opracowany został projekt Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Kościan na lata 2016-2023. W okresie od 04.02.2016r. do 25.02.2016r. prowadzone są otwarte dla mieszkańców Gminy Kościan konsultacje społeczne Projektu Strategii. Z projektem Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Kościan na lata 2016-2023 można zapoznać się korzystając ze strony internetowej Gminy Kościan www.gminakoscian.pl lub w sekretariacie Urzędu Gminy Kościan, a także korzystając ze strony Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie www.koscian.gopsinfo.pl. Ewentualne uwagi merytoryczne i formalne oraz wnioski dotyczące projektu Strategii można składać wyłącznie pisemnie - drogą elektroniczną na adres sekretariat@gminakoscian.pl, bądź na adres gopskoscian@wp.pl podając w tytule e-maila uwagi do projektu Strategii lub osobiście w sekretariacie Urzędu Gminy Kościan. Termin konsultacji upływa 25 lutego 2016 roku. Wójt Gminy oraz Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie zapraszają mieszkańców do udziału w konsultacjach.

Dołączone pliki:

1) InformacjaZ wizytą u najstarszych mieszkańców Gminy Kościan

2015-12-29

W poniedziałek 21.12.2015 r. Wójt Gminy Kościan Pan Andrzej Przybyła wraz z Kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie Panią Bożeną Lewińską odwiedzili 27 najstarszych mieszkańców Gminy Kościan. Wśród odwiedzanych osób było: dziewiętnastu 90 – latków, ośmiu 95 - latków i więcej wśród których był najstarszy mieszkaniec Gminy Kościan, który obchodził niedawno swoje 101 urodziny. Odwiedziny połączone były ze składaniem życzeń z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Każdy z Seniorów otrzymał kartkę świąteczną oraz upominek. Szacownym Seniorom życzymy wszystkiego najlepszego a przede wszystkim dużo zdrowia!
Świąteczne życzenia

2015-12-18

Niech magiczna noc Wigilijnego Wieczoru
Przyniesie spokój i radość,
A Nowy 2016 rok obdaruje pomyślnością i szczęściem.
Najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia
Oraz Szczęśliwego Nowego Roku
życzy:
Bożena Lewińska
Kierownik
Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie
wraz z PracownikamiDołączone pliki:

1) Świąteczne życzeniaINFORMACJA

2015-12-17

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 24 grudnia 2015r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie będzie nieczynny.
Świąteczne warsztaty rękodzieła dla Seniorów

2015-12-03

W miniony wtorek 01.12.2015 r. w świetlicy w Kurzej Górze odbyły się kolejne
kreatywne zajęcia o tematyce bożonarodzeniowej. Członkinie Klubu Seniora
"Wrzosy" tworzyły piękne i kolorowe bombki wykorzystując poznaną wcześniej
metodę decoupage. Warsztaty artystyczne mają na celu integrację uczestników
oraz popularyzację rękodzieła, jako atrakcyjnej formy aktywności, pozwalającej na zdobycie nowych umiejętności.
Zajęcia z seniorami realizowane są w ramach programu Gminnego Ośrodka Pomocy
Społecznej w Kościanie pn. "Jesień życia - radość bycia".

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Spotkanie podsumowujące program "Razem łatwiej - kompleksowe wsparcie rodzin w trudnych sytuacjach życiowych"

2015-12-03

W środę 2 grudnia 2015 r. w salce konferencyjnej Urzędu Gminy Kościan przy
ul. Młyńskiej 15 odbyło się spotkanie podsumowujące połączone z warsztatem
edukacyjnym nt. "Aktywne spędzanie czasu wolnego", zrealizowane w ramach
projektu "Razem łatwiej - kompleksowe wsparcie rodzin w trudnych sytuacjach
życiowych".
Projekt realizowany był przez Stowarzyszenie "Centrum Rozwoju Gminy Kościan"
we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kościanie oraz Gminą
Kościan.
Projekt realizowany był od kwietnia br. a jego celem było wsparcie funkcjonowania rodzin będących w trudnych sytuacjach życiowych związanych z
rozpadem rodziny i przemocą, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci. W programie uczestniczyło 18 rodzin z Gminy Kościan.
Celem spotkania było podsumowanie realizacji działań projektowych. W podsumowaniu wzięli udział uczestnicy programu, Wójt Gminy Kościan - Pan
Andrzej Przybyła, członek Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Gminy Kościan Pani
Maria Bidzińska oraz Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie Pani Bożena Lewińska wraz z pracownikami socjalnymi. W pierwszej części spotkania przedstawiono prezentację ukazującą działania, w jakich uczestniczyły osoby dorosłe oraz dzieci. Wspólne rozmowy oraz poczęstunek zakończyły ten etap spotkania. Druga część obejmowała, prowadzony przez psychologa Panią Jagodę Bzowy, warsztat edukacyjny pn. "Aktywne spędzanie czasu wolnego" mający na celu ukazanie sposobów spędzania czasu wolnego z rodziną z wykorzystaniem różnych form aktywności.
Projekt "Razem łatwiej - kompleksowe wsparcie rodzin w trudnych sytuacjach
życiowych" współfinansowany był przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.


Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Ozdoby świąteczne - warsztaty artystyczne w Racocie

2015-12-03

Święta zbliżają się wielkimi krokami. W poniedziałek 30.11.2015 r. w Racocie
odbyły się kolejne warsztaty w świątecznym klimacie. Uczestniczkami spotkania były członkinie racockiego Klubu Seniora. Podczas zajęć tworzone były piękne i niepowtarzalne świąteczne ozdoby. Warsztaty odbyły się w sali na terenie kompleksu sportowego "Orlik" w Racocie a ich realizacja możliwa była poprzez prowadzony przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie program pn. "Jesień życia - radość bycia".Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
III Igrzyska Trzeciego Wieku - Racot 2015

2015-11-30

W sobotę, 14 listopada 2015 roku, w hali sportowej w Racocie odbyły > się III Igrzyska Trzeciego Wieku, które zorganizowali Szkolny Klub > Sportowy Jantar w Racocie oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w > Kościanie przy pomocy nauczycieli i młodzieży ze Szkoły Podstawowej i > Gimnazjum w Racocie. Impreza rozpoczęła się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim. Flagę olimpijską na maszt wciągnęła Przewodnicząca Klubu Seniora z Racotu - Genowefa Gellert, pochodnię z ogniem olimpijskim wniósł lekkoatleta weteran Michał Szkudlarek z Przysieki Polskiej.
Uczestnikami imprezy byli podopieczni stowarzyszeń oraz instytucji działających na rzecz osób starszych z powiatów kościańskiego i leszczyńskiego. Gośćmi imprezy byli m.in. samorządowcy gmin powiatu kościańskiego oraz olimpijka Ewa Pomes.
W "Igrzyskach" wzięło udział ponad 400 osób m.in. z Kościana, Krzywinia, Czempinia, Turwi, Wyskoci, Widziszewa, Racotu, Starego i Nowego Lubosza, Starych Oborzysk, Darnowa, Kurzej Góry, Łagiewnik, Kiełczewa, Kokorzyna, Choryni, Leszna. Impreza miała na celu > integrację poprzez wspólny udział w grach i zabawach o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Każdy uczestnik miał do wyboru 6 konkurencji, w których liczył się tylko udział, a nie osiągnięty wynik. Ponadto podczas imprezy 8-osobowe reprezentacje wzięły udział w turniejowych zmaganiach rzutów do kosza, strzałów na minibramkę i rzutów do celu. Zwyciężyła drużyna z Klubu Seniora z Kokorzyna. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w losowaniu nagród rzeczowych ufundowanych przez organizatorów i sponsorów. Na koniec odbył się turniej piłkarski, w którym udział wzięły dwie drużyny złożone z przedstawicieli Klubów Seniora i Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W czasie trwania imprezy można było nabyć losy loterii fantowej, z której dochód zostanie przekazany na cele charytatywne. Tegoroczne "Igrzyska" uzyskały dofinansowanie ze środków Powiatu Kościańskiego. Pomocy finansowej udzieliła ponadto Gmina Kościan poprzez Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, a rzeczowej samorządowcy z terenu powiatu kościańskiego oraz firmy: EuroComfort Leszno, Mróz Borek Wlkp., Mars Polska, Bejot Manieczki, Hermes Włoszakowice, Mlekowita o/Kościan, Magik Pianowo, Danko Choryń, Bank Spółdzielczy Kościan, Ewbud Kościan, Kościańska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Tartak Michalscy, Gabinet Okulistyczny Okulus Kościan, Narzędziowiec Kościan, Augusto Kościan. (md)

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
101 lat minęło jak jeden dzień

2015-11-19

Edward Matczak z Widziszewa skończył sto jeden lat. Urodziny świętował 7 listopada. W przeddzień urodzin zacnego jubilata odwiedzili: wójt Andrzej Przybyła, Jan Szczepaniak - przewodniczący Rady Gminy Kościan i Bożena Lewińska - kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Z okazji urodzin pan Edward odebrał list gratulacyjny wraz z życzeniami zdrowia, szczęścia i długich lat życia, upominek (zestaw ręczników) i bukiet czerwonych róż. Był jubileuszowy tort z napisem: ,,101 lat Edwarda’’ i kawa.

O panu Edwardzie pisaliśmy przed rokiem w artykule ,,Żywot człowieka poczciwego’’. Edward Matczak urodził się 7 listopada 1914 r. w Stanach Zjednoczonych. Był jednym z siedmiorga dzieci Marianny i Józefa. Gdy miał 9 lat, rodzina Matczaków wróciła do Polski. Ojciec pana Edwarda zdecydował zrzec się amerykańskiego obywatelstwa. Jako 25-latek pan Edward brał czynny udział w Kampanii Wrześniowej. Został pojmany i wzięty do niewoli. Jego zasługi uhonorowano licznymi odznaczeniami m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Zwycięstwa i Wolności, dyplomem uznania za obronę Ojczyzny w 1939 r. Dwukrotnie był żonaty. Ma ośmioro dzieci (dwoje już nie żyje), 14 wnuków, 26 prawnuków i 12 praprawnuków. Pracował w PGR. Obsługiwał młockarnie i jeździł traktorem. Po wypadku w pracy, gdy młockarnia wciągnęła rękaw i przecięła ścięgna w lewej ręce, przeszedł na rentę inwalidzką. Dorabiał sobie jako stróż.

W gminie Kościan pan Edward zamieszkał dopiero przed czterema laty. Do Widziszewa przeprowadził się z Leszna. Mieszka wraz z córką i zięciem. Pomimo skończonych stu jeden lat ma sporo pogody ducha. Niestety, kłopoty ze słuchem utrudniają mu dziś kontakty z najbliższym otoczeniem. Pierwszy stulatek w gminie Kościanie nie stosuje żadnej diety.

- Je wszystko, a najchętniej to co tłuste - mówi córka. - Jeszcze kilka lat temu kupił sobie nowy samochód, ale po wypadku już mu nie oddali prawa jazdy. Miał wtedy z 95 lat. Nigdy nie palił i nie pił.

- Teść często wspomina historie z czasów wojennych i to z takimi detalami, jakby zdarzyły się wczoraj. Często opowiada sam sobie o swojej pierwszej żonie - dopowiada zięć. - Czyta bez okularów, lubi grać na akordeonie i harmonijce ustnej, a jeszcze kilka lat temu sam prowadził samochód. Ostatni rok spędził w łóżku. Kilka dni temu znów zaczął wstawać i chodzić, a nawet grać na organkach. (kar)

Z okazji 101. urodzin Edwarda Matczaka życzenia jubilatowi złożyli samorządowcy

Fot. Karina Jankowska

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Świąteczne dekoracje w Klubie Seniora w Racocie

2015-11-19

W miniony poniedziałek rozpoczął się cykl zajęć artystycznych, podczas których członkinie Klubu Seniora "Złota Jesień" w Racocie tworzyć będą dekoracje bożonarodzeniowe. Poniedziałkowe warsztaty odbyły się w sali kompleksu sportowego Orlik i obejmowały tworzenie śnieżnych choinek oraz koronkowych bombek.
Zajęcia z seniorami realizowane są w ramach programu Gminnego Ośrodka Pomocy
Społecznej w Kościanie pn. "Jesień życia - radość bycia".

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Warsztaty tworzenia bombek metodą decoupage

2015-11-19

We wtorek 17.11.2015 r. w świetlicy w Kurzej Górze odbyły się kolejne zajęcia rękodzieła artystycznego. Grupa członkiń Klubu Seniora "Wrzosy" uczestniczy w warsztatach zdobienia przedmiotów metodą decoupage. Podczas minionych warsztatów seniorki wykonywały zaprojektowane według własnego pomysłu oryginalne bombki na choinkę. Warsztaty prowadzone są przez pracownika socjalnego Panią Kamilę Kuczyńską w ramach programu dla seniorów pn. "Jesień życia - radość bycia".

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Igrzyska Trzeciego Wieku

2015-11-12

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie w imieniu organizatorów informuje, że w dniu 14 listopada 2015 r. w hali sportowej w Racocie odbędą się III Igrzyska Trzeciego Wieku. Celem imprezy jest integracja środowiska seniorów i słuchaczy Uniwersytetów III Wieku.
Międzypokoleniowe warsztaty decoupage

2015-11-12

W miniony poniedziałek 09.11.2015 r. w Bibliotece w Racocie w ramach programu "Babcia, dziadek i ja!" odbyły się warsztaty artystyczne, podczas
których seniorki wraz z wnukami zdobiły bombki metodą decoupage. Członkinie
Klubu Seniora "Złota Jesień" w Racocie zapoznały się z tą metodą na
prowadzonych wcześniej warsztatach decoupage. Na zajęcia przybyła liczna
grupa uczestników a efektem były piękne, kolorowe bombki. To międzypokoleniowe spotkanie było połączone z wystawą prac seniorek w ramach prowadzonych w bibliotece spotkań z ciekawymi ludźmi.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Razem łatwiej

2015-11-06

Dobiega końca realizacja projektu pn. „Razem łatwiej – kompleksowe wsparcie rodzin w trudnych sytuacjach życiowych”, który napisany został w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Wojewodę Wielkopolskiego.

Realizatorem projektu było Stowarzyszenie „Centrum Rozwoju Gminy Kościan” we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kościanie oraz Gminą Kościan.

Projekt miał na celu wsparcie funkcjonowania rodzin będących w trudnych sytuacjach życiowych związanych z rozpadem rodziny i przemocą, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci. W programie uczestniczyło 18 rodzin z Gminy Kościan. W ramach programu osoby dorosłe miały możliwość udziału w zajęciach wspierająco – edukacyjnych oraz skorzystania z indywidualnych konsultacji psychologicznych. Dla 40 dzieci z rodzin biorących udział w programie zorganizowane zostały warsztaty psychologiczne z podziałem na dwie grupy wiekowe. W okresie od maja do listopada 2015 r. zrealizowano 16 godzin zajęć wspierająco – edukacyjnych dla dorosłych, 20 godzin indywidualnej pomocy psychologicznej oraz 16 godzin warsztatów psychologicznych dla dzieci. W grudniu br. planowane jest spotkanie podsumowujące realizację programu połączone z warsztatem edukacyjnym nt. „Aktywne spędzanie czasu wolnego”.

Projekt „Razem łatwiej – kompleksowe wsparcie rodzin w trudnych sytuacjach życiowych” współfinansowany był przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.Tworzenie kotylionów w barwach narodowych

2015-11-05

W miniony poniedziałek tj. 2 listopada br. w Filii Bibliotecznej w Racocie
odbyły się warsztaty tworzenia kotylionów. Członkinie Klubu Seniora "Złota
Jesień" własnoręcznie wykonywały biało-czerwone kotyliony, które wręczane
będą osobom uczestniczącym w obchodach rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz uroczystości patriotycznej w Racocie. Warsztaty zorganizowane zostały przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie,
natomiast materiały potrzebne do wykonania kotylionów zapewniła Gmina Kościan.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Fotorelacja z warsztatów decoupage w Klubie Seniora "Złota Jesień" w Racocie

2015-11-05

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Zdobienie przedmiotów techniką decoupage w Klubie Seniora w Kurzej Górze

2015-11-05

We wtorek 3 listopada 2015 r. w ramach zajęć "Twórczy Senior" rozpoczął się
cykl warsztatów artystycznych obejmujący zdobienie przedmiotów techniką decoupage. W zajęciach uczestniczyły panie z Klubu Seniora "Wrzosy" w Kurzej
Górze, które po zapoznaniu z zasadami metody decoupage, własnoręcznie tworzyły kolorowe dekoracje przy użyciu szklanych naczyń. Warsztaty zorganizowane zostały w ramach programu "Jesień życia - radość bycia" realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Jesienne warsztaty decoupage w Klubie Seniora w Racocie

2015-10-20

Członkinie racockiego Klubu Seniora "Złota Jesień" spotkały się wczoraj na
warsztatach obejmujących zdobienie przedmiotów techniką decoupage. Zajęcia realizowane są w ramach programu "Jesień życia - radość bycia". Decoupage jest techniką zdobienia przedmiotów polegającą na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. W ten sposób można wykonać dekorację do domu lub przygotować prezent dla bliskiej osoby. Efektem zajęć są pięknie przystrojone szklane wazony, świeczniki, chusteczniki i szkatułki. Zajęcia rękodzieła artystycznego prowadzone są cyklicznie przez pracownika socjalnego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie p. Kamilę Kuczyńską i odbywają się w świetlicy OSP w Racocie.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Prelekcja nt. bezpieczeństwa Seniorów w Klubie Seniora w Starych Oborzyskach

2015-10-20

W miniony czwartek tj. 15.10.2015 r. w świetlicy w Starych Oborzyskach odbyły się zajęcia z cyklu "Bezpieczny Senior". Głównym elementem spotkania była prelekcja, którą przedstawił funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Kościanie mł. asp. Mariusz Wojciechowski. Prelekcja miała charakter profilaktyczny i poświęcona była zagrożeniom, na które narażone są osoby
starsze. Omówiono sytuacje, w jakich dochodzi do kradzieży, metody działania
oszustów oraz wskazano jak postępować w sytuacjach nagłych zagrożeń. Przedstawiono także sytuacje dotyczące kradzieży czy zgubienia dokumentów
oraz co zrobić, kiedy przydarzy nam się podobna sytuacja. Druga część prelekcji dotyczyła przepisów o ruchu drogowym w zakresie kierowania rowerem oraz zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Na zakończenie prelegent udzielał odpowiedzi na indywidualne pytania seniorów. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali ulotki informacyjne.
Prelekcja zorganizowana została przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w
Kościanie w ramach adresowanego dla seniorów programu "Jesień życia - radość
bycia".

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Słodko i smacznie w Racocie

2015-10-19

W poniedziałek 12.10.2015 r. w Racocie odbyły się kolejne warsztaty kulinarne, w których uczestniczyły Seniorki wraz z wnukami. Spotkanie odbyło się w ramach programu "Babcia, dziadek i ja!" adresowanego do najstarszych i najmłodszych mieszkańców Racotu. Członkinie Klubu Seniora "Złota Jesień" wraz z dziećmi przygotowywały gofry. Po przygotowaniu ciasta i wysmażeniu gofrów nadszedł najważniejszy dla dzieci moment czyli dekorowanie gofrów słodkościami i degustacja. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Było słodko i smacznie. Nie zabrakło także zabaw integrujących dzieci i Seniorki.
Projekt "Babcia, dziadek i ja!" jest realizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy
Społecznej w Kościanie przy finansowym wsparciu pani Sołtys oraz Rady Sołeckiej Racotu.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Zajęcia z cyklu "Bezpieczny Senior" w Klubie Seniora w Racocie

2015-10-19

W dniu 08.10.2015 r. w Klubie Seniora "Złota Jesień" w Racocie odbyło się
spotkanie z cyklu "Bezpieczny Senior" w ramach programu "Jesień życia -
radość bycia". W ramach spotkania prelekcję nt. przyczyn powstawania pożarów
oraz zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wygłosili przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie. Przedstawiono działania związane z bezpieczeństwem i ochroną przeciwpożarową. Druga część prelekcji dotyczyła zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, którą często strażacy podejmują wobec poszkodowanych.
Na zakończenie strażacy udzielali odpowiedzi na indywidualne pytania seniorów.


Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Tworzenie dekoracji z papierowej wikliny w Klubie Seniora w Kurzej Górze

2015-10-16

We wtorek 13.10.2015 r. w Klubie Seniora "Wrzosy" w Kurzej Górze odbyły się
pierwsze zajęcia z cyklu "Twórczy Senior" organizowane przez Gminny Ośrodek
Pomocy Społecznej w Kościanie. Warsztaty zorganizowane zostały w odpowiedzi
na prośbę przewodniczącej klubu p. Danuty Kmieciak, która zgłosiła potrzebę
realizacji zajęć rękodzieła artystycznego, a poprzedzone zostały spotkaniem
organizacyjnym, podczas którego ustalono tematykę i częstotliwość spotkań.
Wtorkowe zajęcia odbyły w świetlicy wiejskiej a tematem przewodnim było tworzenie dekoracji z papierowej wikliny. Podczas warsztatów członkinie Klubu Seniora poznały technikę tworzenia papierowych rurek oraz nauczyły się tworzyć gwiazdę przy wykorzystaniu minimalnych środków: gazety kleju i nożyczek.
Kolejne zajęcia odbędą się w listopadzie br. i obejmować będą tworzenie dekoracji metodą decoupage.
Warsztaty zorganizowane zostały w ramach adresowanego do seniorów programu
"Jesień życia - radość bycia".

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię
Zdrowe zalecenia żywieniowe - prelekcja dla członków Klubu Seniora w Kokorzynie

2015-10-07

W miniony poniedziałek tj. 5 października br. w świetlicy wiejskiej w Kokorzynie członkowie Klubu Seniora Starszych Pań i Panów spotkali się z panią dietetyk Jagodą Bzowy. Spotkanie to zorganizowane zostało przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie w ramach programu dla seniorów pn. "Jesień życia - radość bycia". Najważniejszym punktem poniedziałkowego spotkania była prelekcja nt. żywienia osób starszych. Prelegentka omówiła najczęstsze niedobory, dotykające osoby starsze oraz zalecenia żywieniowe w różnych jednostkach chorobowych. Podkreśliła, iż jedną z miar prawidłowego odżywiania są właściwe proporcje między dostarczanymi wraz z pokarmem białkami, tłuszczami i węglowodanami. Wykład ten uzupełniony był praktycznymi przykładami oraz materiałami edukacyjnymi.

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię

   Zobacz także: Aktualności - archiwum (24-451 z 451)
      Świadczenia
      Świadczenia rodzinne i zasiłki          dla opiekunów
      Pomoc Społeczna
      Fundusz alimentacyjny
      Druki
      Świadczenia rodzinne
      Pomoc Społeczna
      Fundusz alimentacyjny
      Karta Dużej Rodziny
      Wymagane dokumenty
      Świadczenia rodzinne i zasiłki          dla opiekunów
      Pomoc Społeczna
      Fundusz alimentacyjny

Get Adobe Flash player


 
 


 

 
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie ul. Młyńska 15, 64-000 Kościan, tel. (65)512-07-26, tel./faks: (65)512-35-43

 
Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji