Jesteś tutaj:
Strona Główna
❯ Aktualności
← Powrót do strony głównej
Wójt Gminy Kościan informuje, że od dnia 10 maja 2023r. w Urzędzie Gminy przyjmuje psycholog, który dostępny jest dla mieszkańców gminy Kościan. Psycholog udziela wsparcia psychologicznego w każdą środę miesiąca, w godzinach od 15.30 do 17.30.
Termin wizyty należy ustalić telefoniczne pod numerem telefonu 721 660 226.
Pomoc świadczona jest dla dorosłych i dzieci. Zapraszamy do korzystania z poradnictwa psychologicznego.
Dnia 18 kwietnia 2023 r. w sali „Zacisze” w Racocie odbyły się warsztaty „Twórczy Senior” obejmujące tworzenie kwiatów z krepiny. Seniorki z Klubu „Złota Jesień” przypomniały sobie etapy wykonania róż oraz samodzielnie tworzyły kolorowe kwiaty. Warsztaty kreatywnego tworzenia z krepiny odbyły się w ramach programu „Jesień życia – radość bycia” realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałem informacyjno-edukacyjnym dotyczącym dopalaczy, które są produktem ubocznym stosowanych w medycynie leków psychoaktywnych bardzo popularnych zwłaszcza wśród młodzieży.
Dopalacze najlepiej omijać szerokim łukiem, ponieważ to groźne dla zdrowia, a nawet życia substancje. Czy jesteśmy świadomi szkód jakie może wyrządzić ich stosowanie?
Projekt „Otwórz się na pomoc – dopalacze” to interaktywny film poświęcony narkotykom. Projekt składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to kilkuminutowy film poświęcony dopalaczom. Zadaniem widzów jest pokierowanie losem bohatera filmu – chłopaka, który zmaga się z uzależnieniem od narkotyków. Druga część to sekcja pt. „Prawdziwe historie”, w której przedstawiono historie nastolatków borykających się z problemem uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Materiał ten dostępny jest na stronie Gminy Kościan (tutaj):
Gmina Kościan, jako partner tego projektu, otwarta jest na pomoc wszystkim potrzebującym. Wsparcia udzielają pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie, a także specjaliści w Punkcie Konsultacyjnym dla osób uzależnionych, prowadzonym przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Szczegóły w załączonej ulotce.
W miniony piątek w racockiej sali „Zacisze” odbyły się warsztaty z tworzenia palm wielkanocnych. Członkinie Klubu Seniora „Złota Jesień” z przygotowanych wcześniej kwiatków z krepiny tworzyły wielobarwne, wielkanocne palmy. W sklepach jest wiele wzorów gotowych palm wielkanocnych. Jednak dużo więcej zadowolenia sprawiło Seniorkom samodzielne wykonanie tego kluczowego symbolu Wielkanocy. Własnoręczne zrobienie wielkanocnej palmy to ciekawy pomysł na kreatywne spędzenie czasu oraz integrację.
Rodzaj świadczenia
|
kwiecień |
maj |
czerwiec |
|
|
|
|
Świadczenia rodzinne |
24 |
24 |
26 |
Fundusz alimentacyjny |
24 |
24 |
26 |
Zasiłki stałe z pomocy społecznej |
28 |
30 |
30 |
Gmina Kościan po raz pierwszy przystępuje do realizacji Programu „Opieka Wytchnieniowa” – edycja 2023, ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Program jest finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
lub
Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023 będzie realizowany w dwóch formach::
Limit usług opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków Funduszu Solidarnościowego przypadających na jednego uczestnika wynosi:
Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą niepełnosprawną, która stale przebywa w domu, tj. nie korzysta z ośrodka wsparcia lub placówek pobytu całodobowego.
W celu rzetelnej kwalifikacji uczestników Programu został wprowadzony pomiar ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu oraz zakresu niezbędnego wsparcia. Ocena ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu oraz zakres niezbędnego wsparcia jest dokonywana na podstawie danych zawartych w Karcie pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny - Skali FIM, którą wypełnia lekarz rodzinny/lekarz rehabilitacji medycznej/ fizjoterapeuta/pielęgniarka. Jeśli wynik takiego badania wyniesie od 18 do 75 punktów, wówczas usługa opieki wytchnieniowej w pierwszej kolejności powinna trafić do członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad taką osobą niepełnosprawną. Karta pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny nie jest dokumentem obowiązkowym, jednak w przypadku dużej liczby zgłoszeń uczestnicy Programu posiadający tę Kartę będą mieć zapewniony dostęp do usługi opieki wytchnieniowej w pierwszej kolejności.
W godzinach realizacji usług opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone inne formy pomocy usługowej, w tym usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2021r. poz. 2268, z późn. zm.), inne usługi finansowane ze środków Funduszu lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie do usług opieki wytchnieniowej finansowane ze środków publicznych.
Program w imieniu Gminy Kościan realizowany będzie przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie.
Osoby zainteresowane skorzystaniem z w/w formy wsparcia w 2023r. prosimy o dostarczenie kompletu wypełnionych i podpisanych dokumentów wraz z dołączoną kserokopią ważnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności do siedziby Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie, ul. Młyńska 15 , w poniedziałki od 8.00 do 17.00, od wtorku do piątku od 7.30 do 15.15.
W przypadku pytań wątpliwości prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 65 512 35 43, wew. 22.
Ważne! Uczestnik Programu może samodzielnie wybrać osobę świadczącą usługi opieki wytchnieniowej pod warunkiem, że osoba wskazana spełnia przynajmniej jeden z warunków, o których mowa w ust.7 pkt 1 i 2 Programu. Osoba niepełnosprawna dokonuje wyboru osoby świadczącej opiekę poprzez złożenie oświadczenia o wyborze wraz z informacją, iż spełnia ona wymogi kwalifikacyjne. W przypadku braku takiego wskazania wybór osoby dokonywany jest przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie.
Usługi w ramach programu będą świadczone nieodpłatnie. Środki na sfinansowanie Programu „Opieka wytchnieniowa” pochodzą z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z Funduszu Solidarnościowego.
Wymagane dokumenty:
Całkowita wartość projektu: 78.114,82 zł
Kwota dofinansowania projektu: 78.114,82 zł
Program będzie realizowany do 31 grudnia 2023r.
Więcej informacji na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/rodzina/ogloszenie-o-naborze-wnioskow-w-ramach-programu-resortowego-ministra-rodziny-i-polityki-spolecznej-opieka-wytchnieniowa---edycja-2023
W czwartek 23 marca br. w Bibliotece Filialnej w Turwi odbyły się warsztaty „Twórczy Senior” adresowane do członków Klubu Seniora. Wszystkie zainteresowane Panie mogły wziąć udział w warsztatach, których tematem przewodnim były stroiki wielkanocne. W pierwszej kolejności Seniorki przygotowały bazę stroików, którą stanowiły wierzbowe gałązki. Kolejno stroiki zostały przyozdobione elementami wiosenno-wielkanocnymi. Warsztaty poprowadzone zostały przez pracownika socjalnego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie w ramach programu pn. „Jesień życia – radość bycia”. Wykonane stroiki będą piękną dekoracją stołów podczas świątecznego spotkania Seniorów.
Seniorki z racockiego Klubu „Złota Jesień” rozpoczęły przygotowania do Świąt Wielkanocnych. W miniony poniedziałek tj. 20 marca 2023r. członkinie Klubu wyraziły zainteresowanie wykonaniem palm wielkanocnych z krepiny. Podczas warsztatów Panie poznały technikę tworzenia krepinowych krokusów i listków. Z elementów tych w czasie następnych zajęć powstaną piękne, świąteczne palmy. Warsztaty zorganizowane zostały w ramach adresowanego do Seniorów programu „Jesień życia – radość bycia” a odbywały się w racockiej sali „Zacisze”. Kolejne zajęcia zaplanowano na 28 marca 2023 r.
Dnia 16 marca 2023r. Klub Seniora „Złota Jesień” z Racotu świętował Jubileusz 45-lecia utworzenia i działalności klubu.
Z okazji jubileuszu 45-lecia powstania Klubu Seniora „Złota Jesień” w Racocie składamy ustępującej Przewodniczącej Pani Genowefie Gellert serdeczne podziękowania za wieloletnią, owocną i pełną poświęcenia pracę na rzecz środowiska Seniorów.
Wyrazy uznania kierujemy także do całego Zarządu oraz Wszystkich Członków.
Podejmowane przez Państwa działania przyczyniły się do rozwoju naszej małej ojczyzny na przestrzeni lat, za to jesteśmy niezmiernie wdzięczni.
Nowo wybranej Przewodniczącej Pani Małgorzacie Sobieraj serdecznie gratulujemy i życzymy pomyślnej współpracy.
Wszystkim Członkom składamy życzenia satysfakcji i radości z aktywnego uczestnictwa w Klubie Seniora. Niech każdy Wasz dzień wypełnia ludzka życzliwość i wdzięczność a pogoda ducha i dobra energia nigdy Was nie opuszczają. Życzymy niesłabnących dobrych więzi, jakie przez lata tworzyliście i tworzycie, a także realizacji wszelkich zamierzeń i planów.
Klub Seniora Złotej Jesieni w Turwi rozpoczął cykl zajęć warsztatowych związanych z tworzeniem dekoracji wielkanocnych. Tematem pierwszych zajęć, które odbyły się 15 marca 2023r. było zapoznanie Pań z techniką tworzenia kwiatów, pręcików i listków z krepiny. Seniorki tworzyły kolorowe krokusy. Podczas kolejnych zajęć tj. 16 i 17 marca 2023r. Panie formowały palmy wielkanocne z przygotowanych wcześniej krepinowych elementów. Warsztaty twórcze odbywały się w Bibliotece Filialnej w Turwi a zorganizowane zostały w ramach programu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie pn. „Jesień życia – radość bycia”.
Bezpieczne, wolne od przemocy seksualnej dzieciństwo możliwe jest tylko wśród odpowiedzialnych, uważnych i wrażliwych dorosłych!
Każdego roku tysiące dzieci pada ofiarą przemocy seksualnej. Skrzywdzone dziecko czuje strach i wstyd. A przecież to nie dzieci są winne. Winny jest sprawca, ale też każdy, kto wie - ale nie reaguje. Dziecko, które nie widzi wsparcia i pomocy z zewnątrz, nie widzi szans na ratunek.
Celem kampanii #Rozmawiaj#Reaguj jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem wykorzystania seksualnego małoletnich oraz zwiększenie świadomości społecznej w zakresie omawianego tematu.
Państwowej Komisji ds. Pedofilii zależy na tym, aby ten przekaz zapisał się w społecznej świadomości. Zdaniem jej członków, należy w większym stopniu zwrócić uwagę na dziecko, płynące od niego sygnały i nie lekceważenie tego, co jest przez nie zgłaszane.
Odczytując zamieszczony na plakacie kod QR, można przenieść się na stronę kampanii, gdzie są umieszczone wskazówki, które mogą pomóc.
Jedno ze wskazań kampanii to: „Gdy zauważysz, że dziecko jest, m.in.: przygnębione i zlęknione, izoluje się, ma problemy w szkole i niską samoocenę, to: rozmawiaj, słuchaj, uwierz i reaguj.
Warto pamiętać, że obojętność, lekceważenie tego problemu czy podzielanie fałszywych, stereotypowych przekonań przyczynia się do zwiększenia skali problemu.
Jeśli widzisz niepokojące zachowanie u dziecka – reaguj.
Zapytaj o pomoc specjalistę lub zadzwoń na bezpłatny i całodobowy numer telefonu 116 111 prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę lub numer telefonu 800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
Nie bój się prosić o wsparcie - podejrzenie przestępstwa wykorzystania seksualnego dziecka możesz zgłosić Państwowej Komisji telefonicznie lub pisemnie, dane znajdziesz na stronie www.pkdp.gov.pl
W związku z Tygodniem Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
w dniach 21.02.2023 r. i 23.02.2023 r.
w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kościanie
(wejście od ul. Łąkowej, I piętro, pokój nr 3) w godz. od 9 do 10
można skorzystać z bezpłatnej pomocy pracownika socjalnego i policjanta. Zapraszamy!
Dnia 21 stycznia 2023 r. Klub Seniora „Złota Jesień” z Nowego Lubosza świętował Jubileusz 45-lecia powstania klubu.
Z tej okazji składamy Przewodniczącemu Panu Tadeuszowi Kozica, całemu Zarządowi oraz wszystkim członkom podziękowania i wyrazy uznania za bogatą działalność na rzecz lokalnej społeczności.
Podejmowane przez Państwa działania przyczyniły się do rozwoju naszej małej ojczyzny na przestrzeni lat, za to jesteśmy niezmiernie wdzięczni.
Życzymy satysfakcji i radości z aktywnego uczestnictwa w Klubie Seniora, dalszych sukcesów w podejmowanych inicjatywach, nieustającej radości życia i dużo siły, by każdego dnia stawiać kolejny krok i ruszać zawsze z uśmiechem naprzód.
Osoby, które ogrzewają mieszkanie lub dom gazem, będą mogły otrzymać zwrot podatku VAT od ceny gazu dostarczonego w 2023 r. Dodatek gazowy przysługuje osobie samotnie gospodarującej, której miesięczny dochód nie przekracza kwoty 2100 zł, lub osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym ta wysokość nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę.
Wnioski będzie można składać po opublikowaniu wzoru formularza przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, o czym Państwa poinformujemy. Wniosek o refundację VAT należy złożyć w ciągu 30 dni od daty otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie gazu.
1 stycznia 2023 roku weszła w życie ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, tzw. tarcza energetyczna w 2023. Zgodnie z tą ustawą, będą kontynuowane działania osłonowe dla gospodarstw domowych oraz podmiotów wrażliwych (m.in. szpitale, szkoły, muzea, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, organizacje pozarządowe itp.), które zużywają paliwa gazowe do celów grzewczych.
Ustawa zakłada wprowadzenie w 2023 r. mechanizmu polegającego na:
Najbardziej wrażliwym odbiorcom paliw gazowych, zużywającym paliwa gazowe do celów grzewczych, przysługiwać będzie refundacja poniesionych kosztów podatku od towarów i usług (VAT). Zwrot pobranego podatku VAT dotyczyć będzie osób, które ogrzewają mieszkanie gazem i spełniają kryterium dochodowe. Podatek VAT na gaz od stycznia powrócił do poprzedniej stawki i wynosi 23 %. W roku 2022 r . wynosił 0 %.
O refundację VAT można się ubiegać przez cały rok 2023. Do wniosku konieczne będzie dołączenie faktury, która dokumentuje dostarczanie paliw gazowych do odbiorcy (gospodarstwa domowego) oraz dowód zapłaty.
Komu przysługuje refundacja podatku VAT:
W przypadku wniosków złożonych od 1 stycznia do 31 lipca 2023 r. obowiązuje dochód z 2021 r.
W przypadku wniosków złożonych od 1 sierpnia do 31 grudnia 2023 r. dochód z 2022 r.
Dochody weryfikowane są jednorazowo, podczas złożenia 1-wszego wniosku o refundację.
Jak otrzymać dodatek do gazu?
Rodzaj świadczenia
|
styczeń |
luty |
marzec |
|
|
|
|
Świadczenia rodzinne |
25.01.2023 |
24.02.2023 |
24.03.2023 |
Fundusz alimentacyjny |
25.01.2023 |
24.02.2023 |
24.03.2023 |
Zasiłki stałe z pomocy społecznej |
30.01.2023 |
28.02.2023 |
30.03.2023 |
W sobotę, 26 listopada 2022r. w hali sportowej w Racocie odbyły się VIII Igrzyska Trzeciego Wieku zorganizowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kościanie oraz Szkolny Klub Sportowy „Jantar” przy współpracy dyrektora, nauczycieli i wolontariuszy Szkoły Podstawowej w Racocie oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie. W imprezie wzięli udział reprezentanci 13 Klubów Seniora działających na terenie Gminy Kościan, przedstawiciele Uniwersytetu III wieku i Klubu Seniora z Kościana, reprezentacja ze Wschowy oraz gmin ościennych tj. Śmigla i Krzywinia. Wśród zaproszonych gości byli m.in. wicestarosta kościański, wójt Gminy Kościan oraz radni Gminy Kościan. Igrzyska rozpoczęły się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim tj. wciągnięciem flagi na maszt oraz wniesieniem pochodni z ogniem. Uczestnicy brali udział w konkurencjach indywidualnie i grupowo. Zwyciężyła grupa Seniorów reprezentujących Klub Seniora „Złoty Kłoś” z Choryni. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale a pięć najlepszych drużyn puchary ufundowane przez Wójta Gminy Kościan Pana Andrzeja Przybyłę. Imprezę urozmaiciły występy sekcji akrobatyki dwóch grup wiekowych dziewcząt prowadzonych w Szkole Podstawowej w Racocie. Po zakończeniu konkurencji sportowych, wszyscy uczestnicy wzięli udział w losowaniu nagród ufundowanych przez organizatorów i sponsorów.
Impreza miała na celu integrację poprzez wspólny udział w grach i zabawach o charakterze sportowo-rekreacyjnym.
Dnia 19 listopada 2022 r. 15-lecie istnienia obchodził Klub Złotej Jesieni z Turwi. Z okazji jubileuszu Wszystkim Członkom Klubu składamy serdeczne gratulacje wraz z życzeniami wszelkiej pomyślności, zdrowia, pogody ducha oraz wytrwałości i zaangażowania w dalszą działalność Klubu.
We wtorek 6 grudnia 2022r. Wójt Gminy Kościan Pan Andrzej Przybyła wraz z Dyrektorem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie Panią Bożeną Lewińską odwiedzili najstarszych mieszkańców naszej Gminy. Życzenia świąteczne wraz z upominkami trafiły do 29 Jubilatów, w tym dwudziestu 90-latków: 16 pań oraz 4 panów oraz dziewięciu 95-latków i więcej: 8 pań i 1 pana.
Szanownym Seniorkom i Seniorom życzymy dalszych lat życia w zdrowiu, otoczeniu życzliwych ludzi oraz niegasnącej pogody ducha.
Informujemy, że od dnia 1 grudnia 2022 roku przyjmujemy wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego.
Wnioski można składać osobiście w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kościanie ul. Młyńska 15, pokój nr 9:
Ponadto istnieje możliwość złożenia wniosku o dodatek drogą elektroniczną poprzez portal ePUAP.
Kto może wnioskować o świadczenie:
Dodatek przysługuje osobie, gdy głównym źródłem ciepła gospodarstwa domowego jest:
Dodatek nie przysługuje, jeżeli:
Wysokość świadczenia:
W celu uzyskania podwyższonej kwoty dodatku elektrycznego do wniosku należy dołączyć rozliczenie roczne z przedsiębiorstwem elektrycznym potwierdzające zużycie energii elektrycznej w 2021 r. przekraczające 5MWh.
Termin składania wniosków:
Wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego należy złożyć najpóźniej do 1 lutego 2023 roku.
Termin wypłaty świadczenia:
Dodatek elektryczny wypłaca się w terminie do 31 marca 2023 roku.
ul. Młyńska 15
64-000 Kościan
tel. (65)512-07-26